Ona Auškalnienė
2001 metų Kėdainių krašto kultūros premija už etnokultūros puoselėjimą, lietuviškos tautosakos sklaidą, tradicijų bei papročių saugojimą ir jaunimo tautiškumo ugdymą įteikta ONAI AUŠKALNIENEI.
Gimė 1963 m. rugsėjo 11 d. Alytaus mieste. 1970 metais pradėjo lankyti Alytaus 2 vidurinę mokyklą, kurią 1981 metais baigė. Tais pačiais metais įstojo į Lietuvos žemės ūkio akademiją (dabar Stulginskio universitetas).
Ilgus metus Akademijos kultūros centro folkloro ansambliui „Seklyčia“ vadovaujanti LAMMC Žemdirbystės instituto vyresnioji mokslo darbuotoja, daktarė Ona Auškalnienė, didesnę laisvalaikio dalį skirianti etnokultūrinei veiklai, kuri yra ne tik hobis, bet ir gyvenimo dalis. O.Auškalnienės vadovaujamas kolektyvas tapo vienu brandžiausių folkloro ansamblių rajone. Kolektyvas aktyviai koncertuoja – per metus surengiama daugiau nei 20 pasirodymų – tai nuolatinis Pasaulio Lietuvių dainų švenčių, tarptautinių folkloro festivalių: Baltica, Skamba skamba kankliai, Atataria lamzdžiai, Trys ratilėliu ir kitų dalyvis. Didelis vadovės nuopelnas, kad Lietuvos liaudies kultūros centro sprendimu ansambliui suteikta II kategorija.
Ona Auškalnienė aktyviai dalyvauja etnokultūrinėje veikloje ne tik kaip ansamblio vadovė, ar dainininkė, bet ir daug dėmesio skiria kitoms etnokultūros sklaidos formoms – parengė ir sėkmingai įgyvendino Kėdainių rajono savivaldybės, Kauno apskrities viršininko administracijos, LR Kultūros ministerijos remtus etninės kultūros sklaidai skirtus projektus. Paminėtini: „Metų laikai – gyvoji tradicija”, 2005 m., „Žmogaus būtis – gyvoji tradicija“, 2006 m., „Pasaulio medis – gyvosios tradicijos tąsa“ 2007 m., „Tu girela Lietuvos“ 2009 m. Visos minėtos projektinės veiklos tikslas – pritaikyti tradicinę etninę kultūrą bendruomenės gyvenime, įtraukti į veiklą daugiau bendruomenės narių, kad jie būtų ne tik stebėtojai, bet ir tradicijų kūrėjai. Visa projektinė veikla skirta saugoti ir puoselėti etnokultūrą.
2008 metais O.Auškalnienė parengė ir įgyvendino projektą, skirtą ansamblio „Seklyčia“ atliekamos liaudies kūrybos kompaktinės plokštelės leidybai. Plokštelėje skamba įvairių žanrų tradicinės Kėdainių regiono dainos: vestuvių, jaunimo ir meilės, šeimos, karo, rugiapjūtės, šienapjūtės. Leidybos tikslas buvo gyvosios tradicijos židinių išsaugojimas, tradicijų perimamumas, etninės kultūros paveldo sklaida. Plokštelės išleidimas užpildė Kėdainių krašto dainų, tradicinės instrumentinės muzikos sklaidos spragą.
Labai svarbi ansamblio vadovės darbo dalis – vaikų įtraukimas į folkloro ansamblio veiklą. Pasak pačios O.Auškalnienės, autentiškas folkloras turi tapti priimtinu ne vien tik entuziastų saujelei, bet ir platesnei, ypač vaikų, auditorijai, nes tik taip ir galima išsaugoti savo tautos kalbą, kultūrą, papročius. Todėl dabar ansamblio veikloje dalyvauja grupė vaikų. Vaikai dalyvavo 2009 metais Pasaulio lietuvių Dainų šventės programoje, o 2010 ir 2011 metais tarptautinių folkloro festivalių „Atataria lamzdžiai“ Kaune ir „Skamba skamba kankliai“ Vilniuje programose.
Sunku būtų rasti rajone žmogų labiau prisidėjusį prie etnokultūros puoselėjimo. Be „Seklyčios“ su kuria ši vadovė nesiskirė daugiau nei 20 metų, O.Auškalnienė daugiau nei 10 metų vadovavo folkloro ansambliui Jorija (Kėdainiai), konsultavo ir prisidėjo prie Krakių kultūros centro folkloro ansamblio „Žiedupė“ sėkmingos veiklos.