J. Basanavičiaus g. 36, 57288 Kėdainiai
Pradžia
Pradžia
Teisinė informacija
Teisinė informacija
Veiklos sritys
Veiklos sritys
E. demokratija
E. demokratija
Aktualijos
Aktualijos
Projektų viešinimas
Projektų viešinimas
Registracija į vaikų vasaros stovyklas
Registracija į vaikų vasaros stovyklas
„Avalynės remontas“, „avalynės taisymas“, „avalynės taisykla“ – kaip geriau?

Žodžių junginiai avalynės remontas, laikrodžių remontas yra taisomi, nes daiktavardis remontas nevartojamas, kai objektas smulkus ar gedimas nedidelis. Remontas – namų, mašinų ir kitų didelių objektų taisymas.

Vietoj žodžių junginių avalynės remontas vartotina avalynės taisymas, laikrodžių taisymas.

Sakome: avalynės taisymas – ne toks ir paprastas darbas; laikrodžių taisymas – man patinkanti veikla; nunešiau batus, laikrodį taisyti (o ne remontuoti).

 

Daiktavardžio remontas nereikėtų vartoti taisykloms vadinti.

Pirma, taisyklose daiktai taisomi, ne remontuojami; antra, vietai vadinti netinka veiksmo pavadinimas. Todėl vietoj avalynės remontas vartotina avalynės taisykla. Taip pat rašome: laikrodžių taisykla, mobiliųjų telefonų taisykla, televizorių, garso ir vaizdo aparatūros taisykla ir pan.

 

Jei vis dar abejojama dėl žodžių reikšmės, galima pasitikrinti atsivertus „Dabartinės lietuvių kalbos žodyną“. Ten parašyta, kad taisykla taisymo dirbtuvė (avalynės, baldų, laikrodžių, elektros reikmenų taisykla). Remontas  namų, mašinų taisymas (gali būti kapitalinis, einamasis, planinis remontas).

 

Parengė Rūta Švedienė, Kėdainių rajono savivaldybės kalbos tvarkytoja

 

(Remtasi „Dabartinės lietuvių kalbos žodynu“ (http://www.lki.lt/dlkz/),  „Kanceliarinės kalbos patarimais“  http://kanceliariniaipatarimai.lki.lt/)