Sužibėjo Lietuvos rinktinė ir Kėdainių arena
Nei vienam kėdainiečiui ar sporto aistruoliui nereikia priminti, kas tokio svarbaus vyko pirmadienį Kėdainiuose, kad į vieną vietą sugūžėjo per 2000 puikiai nusiteikusių žmonių. Vis dėlto nepaminėti būtų gėda. Taigi, rugpjūčio 5 dieną 19:15 val. ką tik iškeptoje Kėdainių arenoje vyko pirmosios draugiškos Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės rungtynės su Belgijos komanda. Jos pakrikštijo ir neoficialiai atidarė Kėdainių sveikatingumo ir sporto centrą. Arenoje krepšininkai iškovojo savo pirmąją pergalę.
Pirmadienio vakaras, be abejonės, buvo vienas įsimintiniausių daugeliui kėdainiečių ir miesto svečių – visur besišypsantis veidai, iš rankų nepaleidžiami fotoaparatai, ranka paliečiamos sporto žvaigždės, be perstojo skambantys juos palaikantys šūkiai, galybė žurnalistų ir tik per televizoriaus ekranus matytų veidų, visiškai nauja arena, triuškinanti lietuvių pergalė ir viskas mūsų mieste – tokius įspūdžius iš rungtynių išsinešė kėdainiečiai, kuriems būnant rungtynėse viskas atrodė tiesiog neįtikima ir kėlė euforiją.
Prasidėjo sveikinimais
Prieš rungtynes didelis dėmesys buvo skirtas Kėdainių miestui bei arenai. Pristačius Lietuvos ir Belgijos rinktines ir sugiedojus šalių himnus, prasidėjo sveikinimų lavina. Lietuvos krepšinio federacijos prezidentas, buvęs krepšininkas Arvydas Sabonis ir Lietuvos krepšinio lygos (LKL) prezidentas Remigijus Milašius įteikė padėkos raštus ir atminimo medalius nusipelniusiems asmenims už indėlį statant Kėdainių areną.
Nuotraukos Vilijos Mockuvienės ir Rūtos Švedienės
Po sveikinimų ir padėkų A. Sabonis išmetė kamuolį, kuriuo skelbė neoficialiai atidarytą areną ir rungtynių pradžią.
Solidi pergalė
Gal A. Sabonio išmestas kamuolys, gal puikus krepšininkų pasiruošimas ar per silpnas varžovas, o gal ir tvyrojusi pakili nuotaika lėmė tai, kad Lietuvos vyrų rinktinė pergalingai pradėjo pasiruošimą Europos krepšinio čempionatui ir nugalėjo Belgijos krepšininkus rezultatu 86:61 (21:15, 16:14, 29:16, 20:16). Šį kartą į pergalę vyrus vedė rezultatyviausiai sužaidęs Donatas Motiejūnas. Jis ir įmetė pirmuosius taškus Kėdainių arenos istorijoje, o per visas rungtynes pelnė 19 taškų.
Lietuvos rinktinei šiose rungtynėse trenerio Jono Kazlausko sprendimu nepadėjo Jonas Valančiūnas, Linas Kleiza ir Mantas Kalnietis. Visi kiti rinktinės kandidatai turėjo progą pasirodyti.
Pirmosiose draugiškose rungtynėse treneris tikėjosi išbandyti įžaidėjo pozicijoje žaidžiančius Vytenį Čižauską ir Aidą Juškevičių. Pastarasis taškų nepelnė, žaidė 12:47 min., per kurias atliko tris rezultatyvius perdavimus, atkovojo vieną kamuolį. V. Čižauskas aikštėje praleido 16:34 min. ir surinko penkis taškus, atkovojo keturis kamuolius bei atliko du rezultatyvius perdavimus. Jų žaidimo treneris vertinti po vieno mačo neskubėjo, tačiau džiaugėsi rodomu noru.
Apie pirmąsias draugiškas rungtynes treneris sakė: „Juk tai pirmos rungtynės. Tad buvo visko – ir jaudulio, ir neteisingų sprendimų. Bet svarbiausia, kad buvo noro“.
Per rungtynių pertraukėles kamuolį pagavę žiūrovai buvo kviečiami žaisti žaidimus ir buvo apdovanojami rėmėjų prizais.
J. Dastikas: „Šiandien esu laimingas“
Kėdainiams areną dovanojusios akcinės bendrovės ,,Lifosa“ generalinis direktorius J. Dastikas po rungtynių paklaustas, koks jausmas jam pačiam būnant arenoje tarp žiūrovų, su šypsena atsakė: ,,Salėje neišsijungė šviesos, vidinė ventiliacija, atrodo, nebloga − labai prakaitas nebėgo, nors salė pilna ir lauke karšta. Bijojom, galvojom, gal suveiks kokia priešgaisrinė, apipils vandeniu. Salė dar neišbandyta, pirmasis toks renginys, tačiau už areną duodu šimtą balų. Labiausiai reikia dėkoti statybininkams − jokio broko nepadarė. Mano širdis šiandien džiaugiasi, esu laimingas. Penktadienį oficialiai atidarius areną rūpesčiai nukris nuo mūsų pečių“.
Pasijuto vieningoje, darnioje erdvėje
Rajono meras R. Diliūnas sakė net neabejoję Lietuvos rinktinės pergale. ,,Ši pergalė – tai antra dovana Kėdainiams, nes pirmoji yra pati arena. Pirmiausia, turiu pasakyti didžiulį ačiū, ko gero, pirmą kartą tai oficialiai sakau ir dar daug kartų kartosiu visų kėdainiečių vardu. Tai iš tikrų bus Kėdainių sporto traukos centras, daugiausia žiūrovų, manau, sutrauks sporto varžybos. Turbūt dar negreit mes patikėsim, kad Kėdainiai turi savo areną. Manau, kad kėdainiečiai ir mūsų svečiai arenos neniokos ir ją saugos“, − džiaugėsi nauju Kėdainių statiniu rajono vadovas.
Rajono vicemerė Nijolė Naujokienė sakė išgyvenusi geras emocijas, dar kartą įsitikinus, kokia graži ir turtinga yra mūsų sporto arena. ,,Svarbu, kad toje sporto arenoje mes jaučiame vienas kitą, visi esame vieningoje, darnioje erdvėje. Iš tiesų, tos teigiamos emocijos lydėjo visas varžybas, šiandien džiaugiuosi, kadangi pirmą kartą Kėdainių krašto istorijoje minios žmonių ėjo į sporto reginį“, − gerai nusiteikusi buvo rajono vicemerė.
Arnas Argustas apie pirmą blyną
„Na, manau tie, kas atėjo šį vakarą į areną, tikrai nesigailėjo. Nes tai vienas iš reikšmingiausių įvykių Kėdainių istorijoje. Sausakimša arena parodė ne tik, kaip mes stipriai mylime krepšinį, bet ir kaip džiaugiamės, kad Kėdainiuose atsirado tokia daugiafunkcė arena, kurioje žmonės galės leisti savo laisvalaikį.
Nors rungtynės praėjo puikiai tiek žiūrovams tiek, organizatoriams, prieš jas, aišku, mes labai nerimavome, tačiau daugelio žmonių padarytas ankstesnis įdirbis leido rungtynėms vykti sklandžiai, o žiūrovams jaustis patogiai. Manau kad pirmasis blynas tikrai neprisvilo.
Mano asmeniniai įspūdžiai tai tikrai tik patys geriausi, pamačius pilnutėlę arena net šiurpas per kūną nuėjo. Labai buvo smagu matyti tiek daug Kėdainiečių krepšinio sirgalių vienoje vietoje. Taip pat smagu buvo žiūrėti gražias rungtynes, kuriose, manau, pelnytai laimėjo Lietuvos rinktinė”, − įspūdžiais su „Kėdainių garsu“ dalinosi Kėdainių r. savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistas A. Argustas.
Pirmieji trenerio žodžiai − Kėdainiams
Spaudos konferencijoje pirmieji Jono Kazlausko žodžiai buvo skirti Kėdainiams. Jis sveikino miestą su nauja, labai gražia arena ir tikino, kad ji paliko įspūdį visiems krepšininkams. Treneris pareiškė, kad rinktinė turi skirti dėmesį tokiems įvykiams kaip naujos arenos atidarymas, įvertinti jų pastangas. Tai darydami jie laiku pakeitė pirmų varžybų vietą ir vietoj Klaipėdos atvyko į Kėdainius.
„Noriu pasveikinti Kėdainius ir Lietuvą su tokia gražia švente. Arena labai graži ir visi vyrai ją labai gyrė. Rinktinė privalo susidėlioti tvarkaraštį ir skirti dėmesį tokiam renginiui. Kad tik daugiau būtų tokių švenčių“, – sakė J. Kazlauskas.
D. Motiejūnas: „smagu atidaryti naujas arenas“
Pirmosiose rungtynėse rezultatyviausias žaidėjas Donatas Motiejūnas, paklaustas, kaip vertina naujai pastatytą areną, pastebėjo, kad labai arti buvo fotografų suoliukai, į kuriuos rungtynių metu jam teko ir atsitrenkti: „Bijojau, kad neišbėgčiau į tribūnas“.
Nepaisant to, jis džiaugėsi dalyvavęs miestui svarbiame įvykyje: „Labai smagu žaisti naujoje arenoje, visada smagu jas atidaryti. Norėčiau palinkėti kuo daugiau tokių arenų Lietuvoje“.
Krepšininkui netrūko ir sirgalių palaikymo: „Vis dėlto pirmos varžybos, ne visi dar moka skanduotes“, − juokavo D. Motiejūnas.
V. Gapšys: „Geroj arenoj gerai ir krepšinis žaidžias“
Rungtynėse Kėdainiuose dalyvavęs Seimo pirmininko pavaduotojas Vytautas Gapšys puikiai vertino ne tik Lietuvos rinktinės žaidimą, bet ir naują areną. „Arena tikrai nenusileidžia didiesiems miestams ir netgi pirmauja savo jaukumu, dvasia ir aš manau, kad tas pirmavimas tikrai išliks dar ilgai“, − sakė jis.
Seimo pirmininko pavaduotojas tikino, kad kaip ir kiekvieno lietuvio taip ir jo gyvenimo dalis yra krepšinis, tad politikas stengiasi jį ne tik žiūrėti, bet ir žaisti. Ypač artėjant krepšinio čempionatui V. Gapšys žadėjo palaikyti rinktinę kaip galėsiantis: „Šiandien kitokios rungtynių baigties ir neįsivaizdavau – tik į priekį ir tik tokiais tempais. Ateityje norėčiau atvykti ir į kitas rinktinės varžybas, bet reikia derinti grafikus. Žinoma, jei jos būtų Kėdainiuose, tai tikrai apsilankyčiau dar kartą“, − gražių žodžių miestui negailėjo politikas.
A. Sabonis stengsis atvykti į atidarymą
Paklaustas apie Kėdainių areną Arvydas Sabonis atsakė trumpai, jog ji graži, jauki ir iš visų Lietuvos arenų šita jam gražiausia.
Kokia tikimybė, kad Kėdainiuose galima bus išvysti panašaus lygio rungtynes, A. Sabonis sakė, jog greitai prasidės Kėdainių krepšinio klubo ,,Nevėžis“ rungtynės, o tarptautinių rungtynių teks palaukti kitais metais.
Pasidomėjus, ar atvyks į Kėdainių arenos atidarymą penktadienį, A. Sabonis tvirtai neatsakė, bet pažadėjo pasistengti.
Turi jausti neįkainojamą dovaną
Rajono kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistas Gediminas Misius labiausiai džiaugėsi ne pilna sirgalių arena, bet tais žmonėmis, kuri ryžosi Kėdainių bendruomenei padovanoti šią areną.
,,Kiekvienas žmogus čia atėjęs turi jausti, galbūt ir jaučia, jog tai neįkainojama dovana visiems mums. Didžiulis ačiū AB ,,Lifosa“ generaliniam direktoriui Jonui Dastikui, UAB ,,Vikstata“ generaliniam direktoriui Gintarui Aleknavičiui, darbų vadovui, UAB ,,Fortera" už paklotą pagrindinės aikštės parketą, žiūrovams sėdėti skirtas tribūnas, įrengtas švieslentes, statybininkams, kurie gal ir naktimis nemiegojo, kad tik arena būtų tokia, kokią mes visi matome.
Šiandien mes dar negalime numatyti kitų krepšinio rungtynių grafiko, nes nežinome nei LKL, nei BBL tvarkaraščių, džiaugiamės, kad Lietuvos krepšinio federacija pagerbė Kėdainių kraštą, dovanodama draugiškas Lietuvos krepšinio rinktinės su Belgija rungtynes“, − sakė pašnekovas.
G. Misiaus žiniomis, į Kėdainių areną atvyko didžiulis būrys žiūrovų iš kitų miestų, visi sutilpo pasistatyti savo automobilius. Sportiniams renginiams arena talpina 2296 žiūrovus, o kultūriniams bei pramoginiams − arti 3 tūkst. žiūrovų.
Būtų didelė nuodėmė praleisti tokį renginį
Rungtynes stebėjusi ir emocijų neslėpusi ūkininkė iš Surviliškio Erlenda Turskienė prisipažino, jog krepšinis yra ir jos gyvenimo dalis – ji, žaidusi nuo ketvirtos klasės, šiandien dažniausiai sėdinti palaikymo tribūnose.
Paklausta, koks jausmas stebint pirmąsias varžybas Kėdainių arenoje, moteris negalėjo atsistebėti ir sakė vis dar netikinti, jog ši arena yra Kėdainiuose. ,,Ir išorė, ir vidus − viskas labai šaunu, net žodžiais negali nusakyti, kaip čia viskas įrengta puikiai. Manau, kad Kėdainiams labai reikėjo tokios arenos, ne tik dėl sportinių renginių, bet ir dėl pramoginių. Dabar tikriausiai neaplenks Kėdainių ir dideli kultūriniai renginiai. Juk Kėdainiai yra Lietuvos centras, aš net neabejoju, kad čia suvažiuos daug žiūrovų iš įvairių vietų.
Būtų didelė nuodėmė praleisti tokį renginį, mat rungtynių metu savanoriauja ir mano dukra, su sese krepšinį lankančios ir Sporto mokykloje,“ − sakė E. Turskienė.
Darbavosi ir savanoriai
Vos įžengus į areną buvo galima pastebėti nemažai savanoriaujančių ir žiūrovams padedančių jaunuolių. Viena jų, kėdainietė Joana Valevičiūtė, pasakojo, kad apie galimybę prisidėti prie tokio svarbaus renginio ji sužinojo iš draugių ir Arno Argusto.
„Savanoriaujant reikėjo padėti svečiams surasti savo vietas bei šiek tiek padėti orientuotis naujoje arenoje. Savanoriauti per Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės pirmąsias varžybas labai patiko. Varžybų metu, kaip ir kiti žiūrovai, stebėjome varžybas, dirbome daugiausiai per pertraukas. Kartu su kitais savanoriais, mūsų buvo apie 30, rinkomės arenoje prieš kelias dienas, susipažinome su aplinka, pasiskirstėme darbus“, − pasakojo mergina.
Ji labai džiaugėsi galėjusi prisidėti prie tokio renginio, juk ne kasdieną tenka iš arti pamatyti ir netgi įsiamžinti su tokias žmonėmis kaip Antanas Guoga, Arvydas Sabonis ir, žinoma, Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė.
Agnė DOVYDAITYTĖ, Asta RAICEVIČIENĖ „Kėdainių garsas“
Nuotr. Tomo Tumalovičiaus






