J. Basanavičiaus g. 36, 57288 Kėdainiai
Pradžia
Pradžia
Teisinė informacija
Teisinė informacija
Veiklos sritys
Veiklos sritys
E. demokratija
E. demokratija
Aktualijos
Aktualijos
Statinių projektiniai pasiūlymai
Statinių projektiniai pasiūlymai

Suorganizuotas forumas „Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos galimybės“

Kėdainių rajono savivaldybės narkotikų kontrolės komisija kartu su Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentu, Visuomenės sveikatos biuru ir Kėdainių švietimo pagalbos tarnyba organizavo forumą „Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos galimybės“, kurio tikslas sustiprinti žinias švietimo įstaigų vadovų, Vaiko gerovės komisijos narių, visuomenės sveikatos specialistų ir įstaigų, dirbančių su jaunimu, atstovų, sprendžiant aktualią psichotropinių medžiagų paplitimo tarp nepilnamečių problemą, kuriant efektyvų prevencijos mokyklose mechanizmą. 

Forumo dalyvius pasveikino Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis ir vicemerė Danutė Mykolaitienė. 

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento narkotikų ir jų prekursorių kontrolės skyriaus patarėja Rasa Povilanskienė pateikė informaciją, kokių imasi strateginių ir operatyvinių priemonių, spręsdami narkotikų vartojimo padarinių sveikatai problemas, kad nuolat atliekami tyrimai, kurie padeda surinkti vertingų duomenų apie problemos mastą ir pobūdį.

Taip pat vyksta glaudus bendradarbiavimas su Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centru, kitais tarptautiniais partneriais ir pilietinės visuomenės organizacijomis, kurios padeda spręsti sudėtingas ir tarpusavyje susijusias problemas, kurti veiksmingesnes strategijas bei koordinuotą požiūrį į itin sudėtingas problemas. Lektorė informavo, kad dažniausiai naujos psichoaktyviosios medžiagos (NPS) įsigyjamos internetu kaip jau seniai žinomų narkotikų pakaitalas, jos parduodamos kaip maisto papildai, vaistai, buitinės priemonės („odos valikliai“), cheminiai reagentai moksliniams tyrimams, augalų trąšos. Šios medžiagos parduodamos ir vartojamos kaip tabletės, kristalai, impregnuoti lapeliai, „markutės“, suktinės, žoliniai mišiniai, milteliai, druskos ir pan. Rinkoje pasirodo ir neįprastos formos NPS, pavyzdžiui, nosies purškalai ir skystis elektroninėms cigaretėms.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento prevencijos koordinavimo skyriaus vyr. specialistė Aneta Abromavičiūtė priminė, kas gali didinti vaikų ir paauglių psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo riziką, tai yra psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas šeimoje, silpni socialiniai įgūdžiai, mokymosi ar saviraiškos nesėkmės, bendraamžių spaudimas, žema savivertė, bendravimo su tėvais trūkumas. Departamento atstovė priminė, kad yra parengtos metodinės rekomendacijos, kuriose siekiama plačiau supažindinti su psichoaktyviosiomis medžiagomis, padėti Mokyklos bendruomenei atpažinti rizikos ir apsauginius veiksnius, lemiančius psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą, pateikta informacija apie Mokyklos veiksmus, galinčius padėti mažinti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą, kaip atpažinti psichoaktyviąsias medžiagas vartojantį ar nuo jų apsvaigusį mokinį bei rekomenduojamą veiksmų seką, įvykus šioms situacijoms, pagalbos priemones jauniems asmenims, eksperimentuojantiems, nereguliariai vartojantiems psichoaktyviąsias medžiagas.

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė ir Kėdainių švietimo pagalbos tarnybos direktorė Ingrida Neliupšienė atitinkamai pateikė Visuomenės sveikatos biuro ir ugdymo įstaigų vykdomas veiklas, įgyvendinant psichoaktyvių medžiagų prevenciją.

Forumo pabaigoje vyko diskusija, kurios metu nuspręsta, kad labai svarbu, jog apie narkotikų bei kitų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo keliamą pavojų daugiau informacijos vaikas gautų iš savo tėvų ar kitų jiems artimų suaugusiųjų, nes vaikams, kurie iš tėvų sužino apie psichoaktyviųjų medžiagų keliamus pavojus, kyla mažesnė tikimybė ateityje jas vartoti. Taip pat pradėti kalbėtis su vaiku apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo keliamus pavojus reikėtų nuo pat vaikystės ir ankstyvos paauglystės.