Nuo gegužės 1 d. VLKK teiks konsultacijas dėl juridinių asmenų pavadinimų
Nuo gegužės 1 d. įsigaliojant Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimui Nr. 1452 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. lapkričio 12 d. nutarimo Nr. 1407 „Dėl Juridinių asmenų registro įsteigimo ir Juridinių asmenų registro nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“, reglamentuojančiam juridinių asmenų pavadinimų atitikties kalbos taisyklingumo reikalavimams vertinimo tvarką, viešojoje erdvėje pasirodė nuomonių apie galimus juridinių asmenų registravimo trukdžius ar „kliūtis“ verslui.
Atkreiptinas dėmesys, kad teisinis juridinių asmenų pavadinimų sudarymo reglamentavimas nėra pakeistas. Valstybinės kalbos įstatymas, kurio 16 straipsnyje nustatyta, kad visų Lietuvos Respublikoje veikiančių įmonių, įstaigų ir organizacijų pavadinimai daromi laikantis lietuvių kalbos normų ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimų, galioja nuo 1995 m. Civilinio kodekso 2.40 straipsnio 2 dalyje taip pat nustatyta, kad juridinio asmens pavadinimas „turi būti sudarytas laikantis lietuvių bendrinės kalbos normų“ (tokia kodekso redakcija galioja nuo 2001 m.). Nuo gegužės 1 d. įsigaliojantis Vyriausybės nutarimas tik nustato šių įstatymų nuostatų įgyvendinimo tvarką.
Iki 2004 metų juridinių asmenų atitiktį kalbos reikalavimams vertino Valstybinis patentų biuras. Nuo 2004 m. sausio 1 d., pakeitus juridinių asmenų registravimo tvarką, spręsti, ar pavadinimas atitinka Civilinio kodekso 2.40 straipsnio ir Valstybinės kalbos įstatymo 16 str. nurodytus kalbos reikalavimus, palikta pačiam juridinio asmens steigėjui. Valstybinės kalbos įstatymo ir Civilinio kodekso nuostatų vykdymas nebuvo kontroliuojamas ir įregistruota daug šių nuostatų neatitinkančių pavadinimų.
Valstybinė lietuvių kalbos komisija, sprendžianti Valstybinės kalbos įstatymo įgyvendinimo klausimus, apie tokią padėtį ne kartą yra informavusi Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetą bei Teisingumo ministeriją. 2012 m. gruodžio 5 d. buvo priimtas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas Nr. 1452 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. lapkričio 12 d. nutarimo Nr. 1407 „Dėl Juridinių asmenų registro įsteigimo ir Juridinių asmenų registro nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“. Nutarimas parengtas atsižvelgus į Kalbos komisijos Teisingumo ministerijai nurodytus teisinius ir procedūrinius trūkumus, dėl kurių į Juridinių asmenų registrą įtraukiami kalbos reikalavimų neatitinkantys įmonių, įstaigų ir organizacijų pavadinimai.
Pagal pataisytų Juridinių asmenų registro nuostatų 761 punktą Valstybinė lietuvių kalbos komisija VĮ Registrų centrui teiks konsultacijas dėl juridinio asmens pavadinimo atitikties lietuvių bendrinės kalbos normoms. Registro tvarkytojui konsultacija elektroniniu būdu turi būti suteikta per 6 darbo valandas. Pažymėtina, kad konsultacijoms skirtas laikas neturėtų sulėtinti juridinio asmens registravimo procedūros. Taigi kol kas nėra pagrindo teigti, kad dėl Kalbos komisijos konsultacijų pailgės juridinio asmens steigimo laikas.
Nuo gegužės 1 d. įsigaliojanti tvarka leis įgyvendinti teisės aktų nuostatas, susijusias su valstybinės kalbos vartojimu, nebent manytume, kad Lietuvoje tik lietuvių kalba kliudo verslo komunikacijai.
Plačiau apie pavadinimų sudarymą žr. VLKK svetainės skyriuje NUTARIMAI. Įmonių pavadinimai ir Simbolinių pavadinimų darymo taisyklės.
Valstybinės lietuvių kalbos komisijos informacija, www.vlkk.lt