J. Basanavičiaus g. 36, 57288 Kėdainiai
Pradžia
Pradžia
Teisinė informacija
Teisinė informacija
Veiklos sritys
Veiklos sritys
E. demokratija
E. demokratija
Aktualijos
Aktualijos
Statinių projektiniai pasiūlymai
Statinių projektiniai pasiūlymai
Globalūs Kėdainiai
Globalūs Kėdainiai

Gidas besiruošiantiems į neįprastą parodą Daugiakultūriame centre

Iki šiol Kėdainiuose nematyta. Originali. Ryški. Paslapties ir mito apsupta. Tokia yra Dalios Stalauskienės  paroda „Dvylika kalendoriaus lapelių su intarpais“, atidaryta  Daugiakultūriame centre. Parodą čia galima išvysti iki spalio 2 dienos, tad pateikiame Jums trumpą, menininkės pasakojimu paremtą gidą – nepamirškite jo eidami į parodą!

„Tapyba“ popieriumi

Visi parodos darbai atlikti D. Stalauskienės sukurta technika. Jai naudojami  vitražiniai dažai ir popierius. Meno kūriniai susideda iš dviejų sluoksnių. Viršutinis sluoksnis padengiamas vitražiniais dažas, o po stiklu dedamas spalvotas popierius.

„Tapau popieriumi“, – juokiasi menininkė.

„Tapymo popieriumi“ taisyklės elementarios: jei po mėlynais vitražiniais dažais pakiši geltoną popierių, gausi žalią ir pan. 

Anksčiau naudojusi tiesiog spalvotą popierių, šiandien D. Stalauskienė yra išbandžiusi daugybę kitokių, įdomesnių medžiagų.

„Kopijavimo mašina spalvotai atšviečiau rankšluosčio fragmentą, savo megztinio raštą“, – pasakoja išradingoji autorė, rodydama darbus, kuriuose tai panaudojo.

 

Techniką atrado pati

Šių medžiagų kuriamą magiją autorė atrado netikėtai. Vienoje iš vaikų dailės stovyklų vasarą D. Stalauskienė prisidėjo prie vitražinio paveikslėlio kūrimo. Parsinešusi savąjį namo, dailės mokytoja nusprendė, kad vitražinis darbelis nebaigtas. Taip eksperimentuodama su įvairiomis medžiagomis, menininkė suprato, kad, tai, ko reikia fonui, yra popierius.

 

Akcentas – zodiako ženklų ciklas

Daugiausia dėmesio sulaukė autorės 12 darbų ciklas „12 kalendoriaus lapelių“. Pagrindinis ciklo motyvas – neseniai etnografininkų atrasti lietuviški zodiako ženklai.

Bet vien šiais simboliais autorės sukurtas „kalendorius“ neapsiriboja – į kiekvieno mėnesio paveikslą ji stengėsi sutalpinti ir kitokius jam tinkančius simbolius. Įgudusi akis atpažins kalendorinius ūkio darbų simbolius ar net ženklus iš runų rašto kalendoriaus.

„Kas kartą priėjęs pamatysi kažką naujo. Pavyzdžiui, viename paveikslėlyje yra gaidys, gulintis žemyn galva. Jis ten ne šiaip sau. Anksčiau ryte žadindavo gaidys, o, pasibaigus rudens darbams, žmonės anksti nesikelia, tad ir žadintuvo nereikia. Todėl egzistavo paprotys – gaidžiui nukirsdavo galvą, nes jo darbymetis pasibaigė, jis buvo aukojamas“, – taip D. Stalauskienė geba papasakoti apie kiekvieną pavaizduotą simbolį.

Kaip menininkė tapo... tyrėja

Išsamių žinių apie zodiako ženklus menininkė pasisėmė iš knygų. Kurdama ciklą, jų perskaitė net 20.

„Domiuosi etnologija, tad daugumą faktų žinojau ir anksčiau. Bet norėjosi užtikrintumo, neklysti. Todėl visad po ranka turėjau knygų, žinynų. Mano kūryboje dera praeities tradicijos ir dabarties šiuolaiškiškumas“, – pasakoja šio, iš dalies mokslinio darbo autorė.

Ir prijuostės

Kitas parodoje pristatytas ciklas – tai 4 paveikslai, vaizduojantys skirtingas prijuostes: dzūkišką, žemaitišką, suvalkietišką ir būdingiausią – aukštaitišką.

„Esu siuvusi bei siuvinėjusi prijuostes, man tai labai gražu ir įdomu. Todėl pabandžiau tai padaryti ir ant stiklo“, – patirtimi dalijasi pašnekovė.

Savo darbais autorė puikiai atskleidė kiekvieno Lietuvos etnografinio regiono grožį ir savitumą. 

 

 

 

 

 

 

Simona POCIŪTĖ, „Kėdainių garsas“