J. Basanavičiaus g. 36, 57288 Kėdainiai
Pradžia
Pradžia
Balsavimas
Balsavimas
Teisinė informacija
Teisinė informacija
Struktūra ir kontaktai
Struktūra ir kontaktai
Veiklos sritys
Veiklos sritys
E. demokratija
E. demokratija
Aktualijos
Aktualijos
Projektų viešinimas
Projektų viešinimas
Dėmesys buvusiai Šėtos sinagogai
Dėmesys buvusiai Šėtos sinagogai

Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis susitiko su buvusią Šėtos sinagogą įsigijusio Jacko Harry Lyono advokatu Zeevu Lissonu.

Kartu su sūnumi iš Izraelio atvykęs Z. Lissonas yra J. H. Lyono pusbrolis. Jų senelis yra gyvenęs Šėtoje.

Z. Lissono teigimu, J. H. Lyono tėvas į Jungtines Amerikos Valstijas išvyko 1947 metais. Naujasis sinagogos savininkas gimė ir gyvena JAV, tačiau prisimindamas savo lietuviškas šaknis nestokoja dėmesio protėvių gimtinei.

„Mes kol kas atliekame savotišką žvalgybą. Rūpi sužinoti sinagogos istoriją, likimą, kaip ji atrodo. Pusbrolis spręs, ką su ja toliau daryti“, ‒ sakė Z. Lisson.

Kėdainių rajono meras V. Tamulis ir Šėtos seniūnijos seniūnas Ričardas Boreiša trumpai papasakojo apie Šėtos žydų gyvenimą ir skaudų jų likimą.

Šėtos sinagogoje buvo ir maldos namai, ir žydų pradžios mokykla bei religinė mokykla, bet visa tai baigėsi 1941-aisiais metais, kai Šėtos žydai buvo išvaryti į Kėdainius ir kartu su Kėdainių bei Žeimių žydais sušaudyti.

Sovietmečiu sinagogos pastatas buvo perstatytas, čia veikė mokykla, bendrabutis, parduotuvė, bandyta kurti policijos nuovadą. Pastaruosius dešimtmečius sinagogos pastatas stovi nenaudojamas. Seniūnija užkalė langus, išvežė šiukšles, šiek tiek sutvirtino sienas.

Z. Lissoną su sūnumi Valentinas Tamulis pakvietė aplankyti Kėdainius, kad pamatytų, kaip sutvarkytos ir dabartiniams poreikiams pritaikytos Kėdainių miesto sinagogos.

Z. Lissonas su dideliu susidomėjimu klausėsi istorikės Audronės Pečiulytės pasakojimo apie praeitį. Svečiui gerą įspūdį paliko Kėdainiuose pamatytas vaizdas. Z. Lissonas sakė skubės susisiekti su JAV gyvenančiu pusbroliu ir išreiškė viltį, kad neiškils kliūčių J. H. Lyonui į Kėdainius bei Šėtą atvykti dar šių metų pabaigoje.

Tada turėtų labiau paaiškėti situacija, kaip galima naujam gyvenimui prikelti Šėtos sinagogą.