BENDRASIS PAGALBOS TELEFONAS 112
Kaip elgtis ekstremalioje situacijoje - https://public.talentator.com/esatmintine/#/
Radiacinė sauga - https://radiacija.eu/
Pateikiame trumpą atmintinę, kaip saugiai elgtis prie vandens telkinių
Kaip elgtis per potvynį
http://www.vpgt.lt
Lietuvos pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms svetainė - LT72
Kėdainių rajono savivaldybės ekstremaliųjų situacijų 2021-2023 m. prevencijos priemonių planas
UAB „Okseta“ Kėdainių kuro bazės išorės avarinis planas
Kėdainių rajono savivaldybės ekstremaliųjų situacijų valdymo planas
Ką turi žinoti Kėdainių rajono gyventojai, kai skelbiamas „Cheminis pavojus“
AB „Lifosa“ išorės avarinis planas
Informacija apie pavojingąjį objektą
2022 m. civilinės saugos būklės kompleksinių (planinių) patikrinimų planas
Kėdainių rajono savivaldybės gyventojų civilinės saugos švietimo renginių 2022 m. grafikas
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nuo 2015 m. liepos 28 d. pagalbos skambučių administravimą visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje vykdo du BPC teritoriniai padaliniai Vilniuje ir Klaipėdoje.
Vilniaus skyrius administruoja pagalbos skambučius (112) Vilniaus, Utenos, Panevėžio, Alytaus ir Marijampolės apskrityse ir valdo priešgaisrines gelbėjimo pajėgas Vilniaus ir Utenos apskrityse.
Klaipėdos skyrius administruoja pagalbos skambučius (112) Klaipėdos, Telšių, Tauragės, Kauno ir Šiaulių apskrityse ir valdo priešgaisrines gelbėjimo pajėgas Klaipėdos, Telšių, Tauragės apskrityse.
Alytaus skyrius valdo priešgaisrines gelbėjimo pajėgas Kauno, Alytaus, Marijampolės, Šiaulių ir Panevėžio apskrityse.
BPC primena:
Skubios pagalbos numeriu 112 skambinkite tik tada, kai staiga iškyla reali grėsmė gyvybei, sveikatai, saugumui, aplinkai ar turtui ir kai pagalbos tarnybos turi nedelsdamos atvykti į nelaimės vietą bei suteikti skubią pagalbą.
Paskambinę numeriu 112 Jūs turite:
- pasakyti adresą ar vietą, kur reikalinga pagalba (miestą, rajoną, seniūniją, vietovę, koordinates, jei nežinote adreso reikia kuo tiksliau apibūdinti vietą kur esate);
- trumpai ir aiškiai pasakyti, kas atsitiko;
- atsakyti į visus operatoriaus užduodamus klausimus;
- išklausyti ir vykdyti operatoriaus patarimus;
- nepadėti ragelio tol, kol operatorius jums nepasakys, kad pokalbį galima baigti.
Nutikus nelaimei, pasistenkite susikaupti ir paskambinę numeriu 112 pateikite kuo tikslesnę informaciją, atsakykite į Jums užduodamus klausimus – taip padėsite Jums į pagalbą skubantiems žmonėms.
- numeris 112 yra bendras numeris netikėtų nelaimių ar grėsmių gyvybei, sveikatai, saugumui, aplinkai ar turtui atvejams. Paskambinus numeriu 112 galima iškviesti pagrindines pagalbos tarnybas: policiją, ugniagesius gelbėtojus ar greitosios medicinos pagalbą;
- numeriu 112 galima skambinti iš visų viešųjų telefono ryšio tinklų nemokamai, 24/7;
- numeris 112 veikia visose 28 Europos Sąjungos valstybėse narėse.
„Mieli gyventojai, turite suprasti, kad Bendrojo pagalbos centro operatoriaus darbas yra atsakingas. Skambindami ir pranešdami apie įvykį, atsakomybę prisiimate ir jūs. Tad padėkime vieni kitiems, gerbkime vieni kitus. Neįžeidinėkite operatoriaus. Juk nuo bendro abipusiai geranoriško bendradarbiavimo gali būti tinkamai suteikta pagalba tiems, kuriems jos reikia.“
PRIMENAME !!!
1) skambinimas pagalbos telefono numeriais žinant, kad nėra pagalbos poreikio užtraukia įspėjimą arba baudą nuo aštuoniasdešimt šešių iki vieno šimto keturiasdešimt keturių eurų arba administracinį areštą nuo penkiolikos iki trisdešimties parų (LR ATPK 18820 str.).
2) žinomai melagingas priešgaisrinės apsaugos, policijos, greitosios medicinos pagalbos ir kitų specialiųjų tarnybų iškvietimas užtraukia baudą nuo aštuoniasdešimt šešių iki vieno šimto septyniasdešimt trijų eurų arba administracinį areštą iki trisdešimties parų (LR ATPK 186 str.).
3) BPC operatoriaus (VPGT pareigūno) garbės ir orumo įžeidimas, reiškiamas žodžiu ar kūno gestais, įžeidžiančiu elgesiu, kibimu ar kitokiu elgesiu užtraukia baudą nuo aštuoniasdešimt šešių iki vieno šimto keturiasdešimt keturių eurų arba administracinį areštą nuo penkiolikos iki trisdešimties parų (LR ATPK 187 str. 2 d.).
4) tas, kas melagingai pranešė ar paskleidė žinią apie visuomenei gresiantį pavojų arba didelę nelaimę, jeigu dėl to buvo iškviestos specialios tarnybos, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu (LR BK 285 str. 2d.).
Daugiau informacijos apie Bendrąjį pagalbos centrą ir numerį 112 interneto svetainių adresais:
http://www.bpc112.lt ir http://www.sos112.lt
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Atmintinė gyventojams
Įvykus nelaimei gyventojai perspėjami šiais civilinės saugos signalais:
įspėjamuoju garsiniu signalu ,,Dėmesio visiems“ ir įspėjamaisiais balsu skelbiamais signalais ,,Cheminis pavojus“, ,,Radiacinis pavojus“, ,,Katastrofinis užtvindymas“, ,,Potvynio pavojus“, ,,Uragano pavojus“, ,,Oro pavojus“ ir ,,Perspėjimo sistemos patikrinimas“.
„Dėmesio visiems“ – įspėjamasis pulsuojatis 3 min. trukmės kaukimo garsinis signalas skelbiamas gyventojams apie artėjančios ar susidariusios ekstremaliosios situacijos grėsmę perspėti perspėjimo sistemos patikrinimo ar pratybų metu. Atsižvelgiant į įvykio mastą, signalas gali būti perduodamas ūkio subjektų vadovų, savivaldybių administracijų direktorių sprendimu. Jeigu nelaimė didelė, šį signalą skelbia Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas.
Išgirdę šį signalą,
• nedelsiant įsijunkite radiją ar televizorių, išklausykite per specialiųjų tarnybų automobilių garsiakalbius perduodamus nurodymus
• išklausykite pranešimus, griežtai vykdykite rekomendacijas
„Radiacinis pavojus“ – balsu skelbiamas signalas, įspėjantis apie realų ar gresiantį radioaktyviosios taršos pavojų atitinkamoje teritorijoje. Šis signalas skelbiamas ne vėliau kaip 3 min. nuo įspėjamojo garsinio signalo perdavimo pradžios per valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų, kitų įstaigų, ūkio subjektų garsines avarinio signalizavimo sistemas, elektronines sirenas, nacionalinius, regioninius ir vietinius transliuotojus. Atsižvelgiant į įvykio mastą, signalas gali būti perduodamas ūkio subjektų vadovų, savivaldybių administracijų direktorių sprendimu. Jeigu nelaimė didelė, šį signalą skelbia Priešgaisrinėsapsaugosirgelbėjimo departamentas.
Išgirdę šį signalą,
• atidžiai išklausykite pranešimą,
• griežtai laikykitės rekomendacijų,
• pasirūpinkite stabiliojo jodo preparatais (kalio jodidu arba kalio jodatu), jei buvo toks nurodymas,
• jei liekate namie, sandariai uždarykite langus, orlaides, uždenkite dūmtraukius, vėdinimo ir kitas angas. Duris uždenkite storu audeklu, jei yra galimybė, eikite į artimiausią slėptuvę.
Jei gavote nurodymą evakuotis, pasiimkite:
• pirmosios medicinos pagalbos vaistinėlę, nepamirškite reguliariai vartojamų vaistų,
• dokumentus (pasą, gimimo ir santuokos liudijimus, atestatą, diplomą, nuosavybės dokumentus),
• pinigus ( grynuosius pinigus, kreditines korteles, vertybinius popierius, brangenybes),
• šeimynines relikvijas,
• maisto 2-3 dienoms,
• reikalingus drabužius (pagal sezoną),
• tualetinius reikmenis,
• asmenines apsaugos priemones,
• nešiojamąjį radijo imtuvą, žibintuvėlį, atsarginius elementus, žiebtuvėlį.
Išeidami iš namų:
• užsidėkite respiratorių arba užsiriškite burną vatos ir marlės raiščiu,
• išjunkite dujas, elektros prietaisus, užsukite vandens sklendes.
Jei gyvenate kaime,
• suvarykite gyvulius į tvartą, sandariai uždarykite duris,
• sandariai uždenkite šulinius,
• užterštoje vietovėje nelieskite daiktų plikomis rankomis.
„Cheminis pavojus“ – balsu skelbiamas signalas, įspėjantis apie realų ar gresiantį cheminės taršos pavojų atitinkamoje teritorijoje. Šis signalas skelbiamas ne vėliau kaip 3 min. nuo įspėjamojo garsinio signalo perdavimo pradžios per valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų, kitų įstaigų, ūkio subjektų garsines avarinio signalizavimo sistemas, elektronines sirenas, nacionalinius, regioninius ir vietinius transliuotojus. Atsižvelgiant į įvykio mastą, signalas gali būti perduodamas ūkio subjektų vadovų, savivaldybių administracijų direktorių sprendimu. Jeigu nelaimė didelė, šį signalą skelbia Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas.
Išgirdę šį signalą,
Jei esate lauke,
• stenkitės kuo skubiau išeiti iš užterštos zonos. Eikite statmenai vėjo krypčiai arba civilinės saugos specialistų nurodyta kryptimi.
Jei esate namie,
• uždarykite duris, langus, orlaides, uždenkite dūmtraukius, vėdinimo ir kitas angas, sudrėkinkite rankšluosčius ar audeklo gabalus ir jais užkimškite durų apačią,
• langus ir duris sandariai apklijuokite lipnia juosta, uždenkite šulinius.
Jei ketinate evakuotis,
• pasiimkite dokumentus, pinigus, maisto 2–3 dienoms, reikalingus medikamentus,
• apsivilkite drabužiais, nepraleidžiančiais vandens, apsiaukite guminius batus,
• išjunkite elektros prietaisus, užsukite vandens, dujų sklendes,
• išeidami iš namų užsidėkite respiratorių arba užsiriškite burną vatos ir marlės raiščiu,
• į slėptuvę ar kitas nurodytas patalpas eikite statmenai vėjo krypčiai, atviromis vietomis, venkite aukštos žolės, tankiai apsodintų vietų,
• nesislėpkite žemumose, rūsiuose, tuneliuose.
„Katastrofinis užtvindymas“ – balsu skelbiamas signalas, įspėjantis apie katastrofinio užtvindymo grėsmę dėl galimos avarijos Kauno hidroelektrinėje. Šis signalas skelbiamas Kauno m., Kauno, Šakių, Jurbarko, Šilutės r. gyventojams, savivaldybių institucijoms ir įstaigoms, kitoms įstaigoms, ūkio subjektams, kuriems gresia tiesioginis užtvindymas, ne vėliau kaip 3 min. nuo įspėjamojo garsinio signalo perdavimo pradžios per įvardintų savivaldybių institucijų ir įstaigų, kitų įstaigų, ūkio subjektų garsines avarinio signalizavimo sistemas, elektronines sirenas, nacionalinius, regioninius ir vietinius transliuotojus. Atsižvelgiant į įvykio mastą, signalas gali būti perduodamas ūkio subjektų vadovų, savivaldybių administracijų direktorių sprendimu. Jeigu nelaimė didelė, šį signalą skelbia Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas.
Išgirdę šį signalą,
• atidžiai išklausykite pranešimą ir vykdykite nurodymus.
„Potvynio pavojus“ – balsu skelbiamas signalas, įspėjantis apie potvynio grėsmę dėl polaidžio ar intensyvių liūčių pakilus upėse vandens lygiui iki pavojingos ribos. Šis signalas skelbiamas ne vėliau kaip 3 min. nuo įspėjamojo garsinio signalo perdavimo pradžios per valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų, kitų įstaigų, ūkio subjektų garsines avarinio signalizavimo sistemas, elektronines sirenas, nacionalinius, regioninius ir vietinius transliuotojus. Atsižvelgiant į įvykio mastą, signalas gali būti perduodamas ūkio subjektų vadovų, savivaldybių administracijų direktorių sprendimu. Jeigu nelaimė didelė, šį signalą skelbia Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas.
Išgirdę šį signalą,
• pasirūpinkite savo turtu, gyvuliais, namais,
• namuose sukelkite daiktus kuo aukščiau,
• apsirūpinkite plaukiojimo priemonėmis, gumine avalyne,
• turėkite ne mažiau kaip 10-čiai parų ilgai negendančių maisto produktų, medikamentų, geriamojo vandens, degtukų, žvakių, žibalinių lempų, malkų, mobiliojo ryšio telefoną, radijo imtuvą.
Jei nutarėte evakuotis,
• prieš palikdami namus, užsukite vandens, dujų sklendes, išjunkite elektrą,
• pasiimkite dokumentus, pinigus, vertybinius popierius, brangenybes, būtiniausius daiktus, maisto produktų, medikamentų,
• užrakinkite duris, uždarykite (užkalkite) langus,
• apie išvykimą informuokite seniūniją, kad būtų žinoma, kiek žmonių liko galimo potvynio (užtvindytoje) teritorijoje.
„Uragano pavojus“ – balsu skelbiamas signalas, įspėjantis apie artėjantį hidrometeorologinį reiškinį, galintį sukelti ekstremaliąją situaciją. Šis signalas skelbiamas ne vėliau kaip 3 min. nuo įspėjamojo garsinio signalo perdavimo pradžios per valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų, kitų įstaigų, ūkio subjektų garsines avarinio signalizavimo sistemas, elektronines sirenas, nacionalinius, regioninius ir vietinius transliuotojus. Atsižvelgiant į įvykio mastą, signalas gali būti perduodamas ūkio subjektų vadovų, savivaldybių administracijų direktorių sprendimu. Jeigu nelaimė didelė, šį signalą skelbia Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas.
Išgirdę informaciją, kad artėja uraganas,
• jei gyvenate kaime, suvarykite gyvulius į tvartus, uždarykite tvartų, namų duris, langus, langines, sutvirtinkite pastatų stogus,
• išjunkite elektros prietaisus ir dujas,
• turėkite nešiojamąjį radijo imtuvą,
• būkite kuo toliau nuo langų,
• atidėkite keliones, būkite namie,
• jei uraganas užklupo lauke, nestovėkite po aukštais medžiais, prie elektros linijų,
• audros metu nesinaudokite mobiliuoju telefonu,
• jei esate mieste, slėpkitės gyvenamųjų namų laiptinėse, kitose priedangose.
„Oro pavojus“ – skelbiamas visiems gyventojams, kai kyla tiesioginė priešo užpuolimo grėsmė. Skelbiamas tik Krašto apsaugos ministerijos sprendimu.
Išgirdę šį signalą,
• atidžiai išklausykite informaciją ir vykdykite duotus nurodymus,
• eidami į slėptuvę pasiimkite tualetinių reikmenų, medikamentų, nešiojamąjį radijo imtuvą,
• jei liksite namie, imkitės apsaugos priemonių: lipnia juosta ar kt. apklijuokite langų stiklus, užtraukite užuolaidas, įsiveskite į vidų savo šunis, kates ir t.t., persikelkite į kambarį be langų (jei toks yra).
„Perspėjimo sistemos patikrinimas“ – balsu skelbiamas signalas, įspėjantis apie vykdomą perspėjimo sistemos patikrinimą. Šis signalas skelbiamas taip pat ir kai įvyksta nesankcionuotas sirenų įjungimas. Jis skelbiamas ne vėliau kaip 3 min. nuo įspėjamojo garsinio signalo perdavimo pradžios per valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų, kitų įstaigų, ūkio subjektų garsines avarinio signalizavimo sistemas, elektronines sirenas, regioninius ir vietinius transliuotojus.