J. Basanavičiaus g. 36, 57288 Kėdainiai
Pradžia
Pradžia
Apklausa
Apklausa
Teisinė informacija
Teisinė informacija
Struktūra ir kontaktai
Struktūra ir kontaktai
Veiklos sritys
Veiklos sritys
E. demokratija
E. demokratija
Aktualijos
Aktualijos
Neteiktini svetimžodžiai Kėdainių reklaminiuose užrašuose
Sparčiai randantis naujiems gyvenimo reiškiniams, daiktams, produktams, reikia juos įvardyti. Štai atsirado įvairių rūšių užuolaidų ir dažnai jomis prekiaujančios (ar jas gaminančios) įmonės reklaminiuose plakatuose, stenduose užrašo jų pavadinimus netaisyklingai. Roletai keistini ritininėmis, o romanetės – klostinėmis užuolaidomis. (Žodis ruletai – tik iš bėdos galimas. Lietuvių kalbos žodyne nurodomos šios ruleto reikšmės: 1. į celofaną vyniojama mėsa arba kumpis, vyniotinis; 2. su saldžiu įdaru suvyniotas kepinys. Galbūt ir galima būtų papildyti dar viena – ritininių užuolaidų – reikšme. Tačiau tikrai geriau būtų vartoti lietuvišką junginį – ritininės užuolaidos.)
Žaliùzės – vartotinas tarptautinis žodis, tik nevartotina nekaitoma forma žaliuzi.  (Vertikaliosioms žaliùzėms siūlytas ir lietuviškas pakaitas švieslaidės.)
Taip pat ne džiakuzi reikėtų rašyti, o sukūrinė vonia. Pasirodo skelbimuose ir žodis ultimeitas, lietuviškas šio žaidimo pavadinimas – lėkščiasvydis. Didžiųjų kalbos klaidų sąraše yra žodis ploteris, jis keistinas braižytuvu, tad negalima rašyti ploteriavimo paslaugos, reiktų taip: braižymo / brėžinių spausdinimo / plėvelių pjaustymo paslaugos (priklauso nuo to, kokios konkrečiai paslaugos teikiamos).
Primename, kad kiekvienas verslininkas, prieš pateikdamas iškabą ar reklaminį stendą, plakatą pagaminti dizaino studijai, turi ne tik suderinti projektą su savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriumi ir atitinkamos seniūnijos seniūnu, bet ir pasirūpinti, kad tekstas atitiktų taisyklingos kalbos reikalavimus, t. y. pasikonsultuoti su kalbininku. Priešingu atveju gali tekti taisyti netaisyklingą kalbiniu atžvilgiu užrašą arba net sumokėti baudą, nes savivaldybės kalbos tvarkytojas yra įgaliotas bausti administracine tvarka. Kėdainių rajono savivaldybės interneto svetainėje (www.kedainiai.lt) galima rasti Išorinės reklamos įrengimo taisykles.

Savivaldybės vyr. specialistė (kalbos tvarkytoja) Rūta Švedienė