2013-07-17Pelėdnagiuose – žydinčių gėlių spalvos ir grožis

Ne vienerius metus rajone ir šalyje gražiausiai tvarkoma gyvenviete tituluojami Kėdainių pašonėje prisiglaudę Pelėdnagiai ir šią vasarą akį traukia išpuoselėta aplinka, žydinčiais gėlynais ir naujutėliu akmeniniu saulės laikrodžiu. Į čia esantį puikų, sutvarkytą ir kasdien prižiūrimą Ašarėnos tvenkinio paplūdimį kasdien plūsta miestiečiai, ištroškę maudynių ir poilsio prie vandens. O mūsų krašto kaimų ir miestelių gyventojai atvyksta apžiūrėti nepriekaištingai sutvarkytą „Pelėdų“ kaimą bei pasisemti idėjų, kaip būtų galima pagražinti savo aplinką.


                      Skina laurus konkursuose

                      Lietuvoje kas penkerius metus vyksta gražiausiai tvarkomų miestų ir gyvenviečių rinkimai, kuriuose 2008 metais gyvenviečių kategorijoje Pelėdnagiai buvo pripažinti gražiausiais. Tokį pat titulą tais pačiais metais šis kaimas pelnė ir buvusioje Kauno apskrityje.

Kasmet Pelėdnagiai skina laurus ir rajono gražiausiai tvarkomos aplinkos konkurse. Kad ši gyvenvietė yra išskirtinė ir garsėja visoje šalyje yra Pelėdnagių seniūnijos seniūno Valentino Tamulio ir čia gyvenančių bei dirbančių žmonių nuopelnas.

 

Pelėdnagių  seniūnas Valentinas Tamulis

                      Motyvuoja gyventojus

                      Šešiolika metų seniūno pareigas einantis V. Tamulis pasakojo, kad šią gyvenvietę kasdien švarina, tvarko ir rūpinasi Darbo biržos dėka įdarbinti žmonės, kuriems iš karto paaiškinamos darbo sąlygas: arba geriate, arba dirbate. Jeigu žmogus piktnaudžiauja alkoholiu, tokį be didelio gailesčio ir skrupulų tenka atleisti. Panaši situacija yra ir su asmenimis, gaunančiais socialines pašalpas. Jie taip pat žino:  išgėrinės – pašalpų negaus.

„Įsivaizduokite, mūsų seniūnijoje per du mėnesius devyniolika žmonių neatliko visuomenei naudingų darbų. Žinoma, buvo galima toleruoti tokį jų elgesį ir tikėtis, kad pašalpų gavėjai pasitaisys, bet mes turime karčios patirties šioje srityje ir nebežaidžiame. Gyventojai, suprantantys, kad kitaip nebus, vėliau ateina atlikti šių darbų, kad susigražintų pašalpas“, – aiškino seniūnas.

                      Atranda gabumų

                      Pasirodo, darbe seniūnas moka išnaudoti kiekvieno žmogaus gabumus: vienas moka mūryti, antras – tinkuoti, trečias – virinti… Todėl kiekvienam gyventojui atsiranda toks darbas, kurį jis geriausiai sugeba.

                      „Juk ne kiekvienas moka vairuoti traktorių ar naudotis žoliapjove, todėl seniūnijoje dirbantiems žmonėms siūlau daryti tai, ką jie puikiai sugeba. Tokiu būdu be didelių investicijų galima nuveikti daugelį dalykų, prisidedančių prie mūsų gerovės ir teritorijos gražinimo“, – įsitikinęs V. Tamulis.

                      Tariasi dėl gėlių

Daugelį aplinkos tvarkymo idėjų pasiūlo pats seniūnas, kuris jau senokai domisi ir gilinasi į aplinkos tvarkymą ir kraštovaizdį. Jo dėka gyvenvietę papuošė originalūs kraštovaizdžio elementai: akmeninis krepšys, raudonų plytų siena su durimis ir langais bei alpinariumas.

                      „Kasmet prieš pavasario apželdinimo darbus su gėlininke Žydre Jasudavičiene pasitariame, kaip turėtų atrodyti gyvenvietės gėlynai, alpinariumas, gatvių šalikelės. Gėles ir kitus augalus perkame tik iš seniūnijos lėšų. Tiesą sakant, stengiamės, kad kasmet maždaug dešimt arų sudarančiuose gėlynuose akį džiugintų vis kitos augalų rūšys ir jų spalvos. Žinoma, kartais kai kurie augalai visiškai nepasiteisina, nes yra neatsparūs mūsų oro sąlygoms. Pastebėjau, kad reikia labai daug žinoti, norint turėti gražius, visą laiką žydinčius gėlynus“, – sakė V. Tamulis.

     Pelėdnagių seniūnijos šeimininkas – seniūnas V. Tamulis ne tik rūpinasi, kad viena iš gražiausių šalies gyvenviečių būtų nepriekaištingai sutvarkyta, bet ir pats mielai priima svečius. Šį kartą jis viešnioms iš Meironiškių kaimo aprodė Pelėdnagius                

 

   Kartais dingsta augalai

                      Pokalbio metu seniūnas apgailestavo, kad kasmet prieš Motinos ir Tėvo dienas kartais pavagiama dalis gėlių.

                      „Kasmet prieš šias dvi šventes pamatome, kad nukenčia dalis mūsų gėlynų. O šiaip galiu pasidžiaugti, kad per didžiąsias vasaros šventes žmonės neištrypia gėlynų,  juos saugo“, – pastebėjo seniūnas V. Tamulis.

                      Pašnekovas pagyrė ir gyvenvietės žmones, kurie priprato prie tvarkos ir jau ne vienerius metus puoselėja gražią Pelėdnagių aplinką. 

                      Laukė savo eilės

                      Seniūnas pasakojo, kad senokai gyvenvietėje tarp medžių gulėjo iš laukų pargabentas didelis akmuo, kuris, kaip seniūnas pašmaikštavo, laukė savo eilės.

„Žmonės ant jo prisėsdavo pailsėti, kol apsisprendėme iš jo padaryti saulės laikrodį“, – sakė V. Tamulis.

                      Sukūrė saulės laikrodį

Taip Joninių išvakarėse gyvenvietės centre iš didelio akmens atsirado saulės laikrodis, kurio autorius – šios seniūnijos Pašilių gyventojas, buvęs orlaivio šturmanas Algimantas Bastys, kuris skraidė transportiniais lėktuvais1965–1987 metais, kol išėjo į pensiją.

„Nesu nei meistras, nei skulptorius, o tik mėgėjas“, – šypsosi 70-metis A. Bastys.

Netrukus surimtėjęs vyriškis papasakojo, kad tokį saulės laikrodį jis yra pasidaręs savo kieme, kuriame jį pirmą kartą ir išvydo seniūnas.

„Jis paprašė tokį patį saulės laikrodį sukurti gyvenvietės centre. Pažadėjau ir iki Joninių jį padariau, taip pat ant jo iškaliau Pelėdnagių koordinates, laiko lygtis, lotynišką užrašą, metų mėnesius“, – aiškino A. Bastys.

 

Pelėdnagių centre A. Bastys iš akmens sukūrė unikalų saulės laikrodį  

 

                    Turi planų ateičiai

Nors atrodo, kad Pelėdnagiuose jau nieko netrūksta, artimiausiuose seniūno V. Tamulio planuose – nedidelis tvenkinukas su kriokliu gyvenvietės centre ir maždaug trijose vietose – įvažiavimuose į gyvenvietę – įrengti jos skiriamieji ženklai.

„Jau numatyta vieta. Turime akmenų. Yra darbininkų. Tereikia pasiruošti gerą projektą ir jį įgyvendinti“, – šypsosi pašnekovas.

                     Sutvarkė paplūdimį

Kėdainių miesto gyventojai su vaikais „okupavo“ ir Pelėdnagių paplūdimį, kuris juos traukia prižiūrėta aplinka.

„Atvežėme smėlio, sutvarkėme tiltelį, įrengėme tualetus ir automobilių stovėjimo aikšteles. Viena mūsų moteris kasdien ankstų rytą paplūdimyje surenka šiukšles. Žinoma, ne visi vietos gyventojai patenkinti tokia kaimynyste, bet neturime iš ko rinktis“, – sakė V. Tamulis.

Beje, seniūnas, gyvenantis Beinaičiuose, taip pat neturi nė vienos poilsio dienos, nes dažnai, net savaitgaliais ir švenčių dienomis, jis apvažiuoja visas seniūnijos gyvenvietes, kad įsitikintų, jog jose viskas yra gerai.

                     Viešėjo „Pelėdų kaime“

Apžiūrėti Pelėdnagius ir pasisemti gerosios patirties atvažiuoja įvairių rajono kaimų ir miestelių bendruomenių atstovai.

Savo įspūdžiais iš viešnagės šioje gyvenvietėje pasidalijo Laima Rumšienė iš Krakių seniūnijos Meironiškių kaimo.

„Būrelis meironiškiečių iš Pelėdnagių sugrįžome kupini įspūdžių ir minčių, kad žmonių entuziazmo dėka galima sukurti nuostabius dalykus. Nuo pirmos susitikimo minutės su seniūnu V.Tamuliu ir bendruomenės pirmininke V. Vilkeliene pajutome svetingumą.  Jaukioje aplinkoje klausėmės, kaip kūrėsi teminis „Pelėdų kaimas“. Išgirdome intriguojančią miestelio vardo legendą, nuo kurios ir prasidėjo teminio kaimo kūrimo idėja. Šio kaimo įkūrimo iniciatorės vaišino morkų pyragu, „pelėdų“ kojelėmis, ragavome kepto ,,Pelėdų kiaušinio“ – lašinukais įdarytų bulvių su ypatingais pagardais. Mokėmės pelėdų rišimo meno. Dalyvavome šaudymo į pelėdas iš lanko varžytuvėse, ,,čiuožėme slidėmis“, – pasakojo L. Rumšienė.

Be to, viešnios iš Meironiškio kartu su seniūnu V. Tamuliu pasivaikščiojo po gyvenvietę ir grožėjosi gėlynais, įdomiomis kompozicijomis iš akmenų, plytų.

„Ilgai šnekučiavomės ir susitarėme, kad rudenį susitiksime Meironiškiuose“, – sakė L. Rumšienė. 

 

 

 

 

 Stengiamasi, kad gyvenvietę puoštų ne tik  originalūs kraštovaizdžio elementai, bet ir  kasmet akį džiugintų vis kitos augalų ir gėlių rūšys bei jų spalvos 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gyvenvietėje tradiciškai švenčiamoms Joninėms vainikus pynė (iš kairės) Vanda, Alvina, Stasė, Genovaitė, kurioms padėjo Kėdainių kultūros centro Pelėdnagių skyriaus vadovė Žydrė Jasudavičienė

 

 

 

  

Aušra MALINAUSKIENĖ, „Rinkos aikštė“