Į pradžią Svetainės žemelapis El.paštas
Spausdinti
Versija neįgaliesiems Kontrastingas Tamsus
eng
Kėdainių r. savivaldybės administracija
Biudžetinė įstaiga
J. Basanavičiaus g. 36, 57288 Kėdainiai
Juridinių asmenų registras
Kodas 188768545
Tel. (8 347) 69 550, Faks. (8 347) 61 125
E.p. administracija@kedainiai.lt

Teisės aktų paieška
Viešojo administravimo kokybės politika
Elektroninės paslaugos
Strateginis veiklos planas
Kėdainių miesto bendrasis planas 2010-2020 metams
E. Žemėlapis
Tarybos posėdžių transliacija

Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
30310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27280102030405
Vasaris
    2017     
Naujienos
2017-02-21
Vasario 16−kovo 11 dienos − Lietuvių kalbos dienos!

Lietuvos Respublikos Seimas, siekdamas ugdyti visuomenės kalbinį sąmoningumą, 2017 metus paskelbė Lietuvių kalbos kultūros metais. Daugiausia renginių vyksta Lietuvių kalbos dienų metu. Šios dienos skelbiamos jau antrą kartą. Kėdainių rajono savivaldybė Lietuvių kalbos dienų iniciatyvai aktyviai pritaria.

Lietuvių kalbos dienų tikslas – skatinti lietuvių kalbos sklaidą Lietuvoje ir užsienyje, telkti užsienio lietuvių bendruomenes, stiprinti lietuvių kalbos mokymosi motyvaciją, didinti kalbos prestižą. Šių metų Lietuvių kalbos dienų šūkis – „Kalboje visų namai!“.  

Pasirinktas šventinis laikas – nuo Vasario 16-osios iki Kovo 11-osios, nuo vienos valstybingumo šventės iki kitos – tarsi pabrėžia: kalba yra valstybės kūrimo būdas, vienas iš kertinių akmenų, remiančių šiuolaikinę Lietuvos valstybę.

Diktantas – penktadienį!

Rajono bibliotekos, mokyklos tuo laikotarpiu surengs labai daug įdomių renginių, skirtų ne tik lietuvių kalbai, bet ir apskritai pilietiškumui ugdyti. Žinoma, bus dalyvaujama ir respublikiniuose renginiuose. Pats didžiausias jų – Nacionalinio diktantas, kuris bus rašomas vasario 24 dieną 10 val. Šiemet pirmą kartą diktantas rašomas ne šeštadienį, o penktadienį daugiausia dėl to, kad būtų patogu mokiniams.

Nacionalinį diktantą rašys Kėdainių „Atžalyno“, Akademijos, Josvainių, Krakių Mikalojaus Daukšos ir Šėtos gimnazijos, Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras, Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazija, Surviliškio Vinco Svirskio ir Miegėnų pagrindinės mokyklos. Suaugusieji, kaip ir kasmet, diktanto rašyti kviečiami į savivaldybę (J. Basanavičiaus g.36, II a.).

Mokyklos − labai aktyvios ir kūrybingos!

Kėdainių rajono savivaldybės mokyklos labai aktyviai sureagavo į kvietimą rengti Lietuvių kalbos dienas: dalyvaus ir respublikiniuose renginiuose (rašys Nacionalinį diktantą, dalyvaus konkurse „Švari kalba – švari galva“, dailaus rašto konkurse „Rašom“, kalbų konkurse „Kengūra“ ir kt.), ir organizuos savus konkursus, šventes, popietes bei kitus renginius. Ne vienoje mokykloje bus surengti raštingiausio mokinio, gražiausios rašysenos, meninio skaitymo konkursai, dailyraščio ir kitokios šventės, bus vedamos atviros lietuvių kalbos pamokos, integruotos lietuvių kalbos, dailės ir technologijų, kt. pamokos. Nebus apsieita ir be populiarių šiais laikais proto mūšių, viktorinų, kūrybinių dirbtuvių, akcijų.

Mokyklų renginiai šiais metais išsiskiria tuo, kad nemažai jų kartu skirta ne tik Lietuvių kalbos dienoms, bet ir Lietuvių kalbos kultūros metams, Tautinio kostiumo metams bei Piliakalnių metams, taip pat Knygnešio dienai (štai Šėtos gimnazija net tris renginius skiria knygnešiams), Martyno Mažvydo „Katekizmo“ 470-osioms metinėms, Jono Basanavičiaus 90-mečiui.

Įdomus Josvainių gimnazijos renginys – literatūriniai skaitymai: visa gimnazija vienu metu skaitys Ievos Simonaitytės tekstus. Šios rašytojos kūrybos skaitymo vakarą žvakių šviesoje taip pat organizuoja Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras. Juozo Paukštelio progimnazija surengs popietę „Juozo Paukštelio vaikystės pėdomis“, skirtą rašytojo gimimo metinėms. Patrauklus šios progimnazijos projektas „Žmogaus ir gyvūnų savybių palyginimas lietuvių tautosakoje“ ir virtuali fotografijų paroda „Skaitau aš, skaityk ir tu“. Šviesioji gimnazija savo nuostabiame kiemelyje surengs poezijos skaitymo vakarą, o bibliotekoje − parodą, skirtą Jonui Basanavičiui atminti, taip pat čia bus vedama pamoka, skirta Mažvydo „Katekizmo“ 470-mečiui paminėti. „Atžalyno“ gimnazija parengs stendą, skirtą žymiems Lietuvos kalbininkams, Akademijos gimnazija, be kitų renginių, organizuos Kaziuko mugę „Tautosakos skrynias pravėrus“, o gimnazijos „Kaštono“ skyrius surengs interaktyvią viktoriną „Kaip surasti Lietuvą 2017?“

Turėtų būti įdomu paklausyti Josvainių gimnazijos radijo laidų ciklo „Laidelė po klaidelę“ ir paklausyti gimnazistų dainų lietuvių poetų tekstais − bus net surengti „Chorų karai“ ar dalyvauti Pernaravos skyriuje surengtame protmūšyje, skirtame lietuvių kalbai. Protų ir žinių grumtynes „Iš lietuvių kalbos lobyno“ rengs ir LSU Kėdainių „Aušros“ gimnazija. Šios gimnazijos moksleiviai taip pat ruoš pranešimus apie mūsų papročius ir juos pristatys Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo ir gimtosios kalbos šventėje. Kėdainių „Ryto“ mokykla taip pat rengs daug svarbių renginių (net du skirti pirmajai lietuviškai knygai), vienas iš įdomesnių renginių − akcija „Papuoškime Kalbos medį lietuvių poetų posmais apie kalbą“.Truskavos pagrindinė mokykla ketina vesti edukacinę teatralizuotą pamoką Krašto muziejuje, taip pat popietę, kurios metu mokiniams knygas skaitys jų tėvai, taip pat surengs tautiniais ornamentais dekoruotų knygos skirtukų parodą.

„Linkiu aš Lietuvai“ – bibliotekos akcija

Akcija „Linkiu aš Lietuvai“ vyks bibliotekos grožinės literatūros salėje vasario 16–kovo 11 dienomis. „Akcijos metu kviečiame kėdainiečius parašyti savo linkėjimus Lietuvai. Jūsų mintys, išreikštos žodžiais, gali tapti kažkuo, gali tapti kitokia Lietuva. Tai priklauso nuo Jūsų! – sako bibliotekos direktorė Birutė Ruzgienė.
Be šios akcijos, Kėdainių r. savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešoji biblioteka rengia daugybę kitų renginių (parodų, popiečių, literatūrinių skaitymų, viktorinų), skirtų lietuvių kalbai.

Lituanistams ir visuomenei – kalbos renginys Daugiakultūriame centre

Kėdainių rajono savivaldybė kartu su Kėdainių švietimo ir pagalbos tarnyba ir Daugiakultūriu centru Lietuvių kalbos dienoms skirtą renginį rengs truputį vėliau, kovo 31 dieną, kai nurims renginiai mokyklose, bibliotekose. Renginys bus skirtas mokytojams lituanistams ir visiems, kam brangi ir įdomi lietuvių kalba. Į jį ketina atvykti Lietuvių kalbos instituto direktorė prof. dr. Jolanta Zabarskaitė, dr. Aurelija Tamulionienė, Kazimiero Simonavičiaus universiteto Kūrybos visuomenės ir ekonomikos instituto direktorius doc. dr. Remigijus Venckus. Daugiakultūriame centre taip pat bus pristatyta Lietuvių kalbos instituto parengta lietuvių kalbos istorijai skirta paroda.

Kviečiame aktyviai dalyvauti renginiuose. Gausus dalyvavimas Lietuvių kalbos dienų renginiuose liudys, kad visuomenė nori ir apie tai kalbėti, ir pripažinti kalbą kaip pilietinę vertybę.

Lietuvių kalbos dienos sukels, matyt, daug minčių apie tai, kokia yra lietuvių kalbos vertė. Juk mūsų kalba − ne tik susikalbėjimo priemonė, o ir mus telkiantis reiškinys, kuriam būtina nuosekli sklaida ir kūryba. Galbūt šie renginiai paskatins kalbą kurti kalbantis, bendraujant ir švenčiant.

Lietuvių kalbai skirti renginiai Kėdainių rajono savivaldybės mokyklose

Lietuvių kalbai skirti renginiai Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje

Lietuvių kalbos dienų renginių Lietuvoje sąrašas.

Rūta Švedienė, Kėdainių rajono savivaldybės vyr. specialistė (kalbos tvarkytoja)

 

Atgal  Atgal  
Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai
 
 
       
           
Iš viso apsilankė: 11222260
Šiandien apsilankė: 2110
Dabar naršo: 50
© Kėdainių rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas, naudojama SmartWeb sistema