Spausdinti
Logotipai Versija neįgaliesiems
Kėdainių r. savivaldybės administracija
Biudžetinė įstaiga
J. Basanavičiaus g. 36, 57288 Kėdainiai
Juridinių asmenų registras
Kodas 188768545
Tel. (8 347) 69 550, Faks. (8 347) 61 125
E.p. administracija@kedainiai.lt

Teisės aktų paieška
Viešojo administravimo kokybės politika
Elektroninės paslaugos
Strateginis veiklos planas
Kėdainių miesto bendrasis planas 2010-2020 metams
E. Žemėlapis
Tarybos posėdžių transliacija

Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
30310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930310102
Sausis
    2020     
Naujienos
2020-01-16
2019 metais Kėdainių rajono miškuose pirmam skrydžiui pakilo tik vienas jūrinių erelių jauniklis

Jūrinis erelis yra reta ir saugoma plėšriųjų paukščių rūšis. Lietuvoje peri 150−170 jūrinių erelių porų. Kėdainių rajone pernai nustatyti tik du apgyvendinti lizdai. Viename jų, esančiame netoli Bublių, Bublelių miške, sėkmingai užaugo vienas jauniklis. Kėdainių rajono savivaldybės užsakymu plėšrieji ereliai yra stebimi. 2019 m. tyrimus atliko viešoji įstaiga „Gamtosaugos projektų vystymo fondas“. Atsakingi darbų vykdytojai biologai Deivis Dementavičius ir Saulius Rumbutis. 2019 m. monitoringui skirta savivaldybės lėšų – 900 eurų.

Jūrinis erelis įrašyta į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą. Įtrauktas į Berno konvencijos II priedą ir Bonos konvencijos I priedą bei Paukščių direktyvos I priedą. Veisiasi ereliai prie tinkamų mitybai didesnių vandens telkinių. Natūralūs jūrinių erelių lizdai ieškomi tam tikrais metodais. Taip pat šiems paukščiams įrengiami dirbtiniai lizdai.

Kėdainių rajono savivaldybės teritorijoje, kaip ir daugelyje vidurio Lietuvos regionų, yra mažai didesnių vandens telkinių, todėl čia nedaug jūriniams ereliams tinkamų veistis buveinių. Vienintelė iki šiol žinoma šių paukščių buveinė buvo Kaplių žuvininkystės tvenkiniai ir jų apylinkės. Čia jau daugelį metų pastebima viena jūrinių erelių pora, kurios pirmoji lizdavietė aptikta dar 1997 metais. Prieš kelis metus Kėdainių rajone aptikta dar viena perinti jūrinių erelių pora. Ereliai įsikūrė netoli Bublių tvenkinio, Bublelių miške. O pernai pavyko aptikti trečios jūrinių erelių poros lizdavietę. Paukščiai savo lizdą sukrovė Šventybrasčio miške.

Nuotr.Jūrinių erelių stebėjimai netoli Angirių tvenkinio

Kėdainių rajono savivaldybės teritorijoje 2019 metais buvo žinomos trys jūrinių erelių poros. Lauko darbų metu patikrinti visi žinomi natūralūs jūrinių erelių lizdai, kurie buvo surasti ankstesniais metais. Taip pat monitoringo darbų metu vykdyti jūrinių erelių stebėjimai Dotnuvos-Krakių, Pauslajo, Josvainių, Pašilių, Dovydų, Labūnavos, Lančiūnavos, Jaskaičių miškų apylinkėse, ieškota naujų lizdų. Nors keliose vietose buvo stebėti tiek suaugę, tiek jauni, dar nesubrendę jūriniai ereliai, tačiau naujų lizdaviečių aptikti nepavyko.

Nuor. Jūriniai ereliai nevengia perėti plynose biržėse ar jų pakraščiuose, tačiau miško kirtimai šių paukščių veisimosi metu gali juos išbaidyti iš perėjimo vietų

Dvi žinomos jūrinių erelių poros buvo užėmusios savo lizdus, o trečios poros lizdavietės aptikti nepavyko. Monitoringo darbų metu patikrinti 9 natūralūs lizdai, kurie buvo aptikti ankstesnių darbų metu. Du lizdai buvo užimti erelių. Viename jų, esančiame netoli Bublių, Bublelių miške, sėkmingai užaugo vienas jauniklis. Kitas jūrinių erelių lizdas, esantis netoli Šventybrasčio, Šventybrasčio miške, buvo užimtas, tačiau dėl nežinomų priežasčių lizde paukščiai neperėjo ar perėjo nesėkmingai. Tai naujas, tik pernai surastas natūralus jūrinių erelių lizdas. Abiejų šių lizdaviečių būklė gera. Trečia istorinė jūrinių erelių pora, kurios lizdavietės anksčiau buvo aptinkamos Lančiūnavos, Bogumilavos bei Eglyno miškuose, šiais metais neperėjo arba perėjo nesėkmingai. Lauko darbų metu buvo ieškoma naujo šios poros paukščių lizdo, tačiau jo aptikti nepavyko. Manoma, kad galėjo žūti vienas iš šios erelių poros narių.

Buvo patikrinti ir du dirbtiniai lizdai, iškelti Lančiūnavos ir Eglyno miškuose. Abu lizdai 2019 metais neužimti ir nelankyti erelių, nors anksčiau šiuose lizduose paukščiai perėjo.

Kėdainių rajono savivaldybės informacija

Atgal  Atgal  
Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai

Prisijungti galite čia

 
 
   
   
           
© Kėdainių rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas, naudojama SmartWeb sistema