Į pradžią Svetainės žemelapis El.paštas
Spausdinti
Versija neįgaliesiems Kontrastingas Tamsus
eng
Kėdainių r. savivaldybės administracija
Biudžetinė įstaiga
J. Basanavičiaus g. 36, 57288 Kėdainiai
Juridinių asmenų registras
Kodas 188768545
Tel. (8 347) 69 550, Faks. (8 347) 61 125
E.p. administracija@kedainiai.lt

Teisės aktų paieška
Viešojo administravimo kokybės politika
Elektroninės paslaugos
Strateginis veiklos planas
Kėdainių miesto bendrasis planas 2010-2020 metams
E. Žemėlapis
Tarybos posėdžių transliacija

Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29303101020304
Gegužė
    2017     
Naujienos
2017-05-05
Neįprastas spaudai, kalbai, knygai skirtas renginys – kaip fejerverko uždegimas

Esame pripratę įvairias minėtinas dienas ir šventes švęsti surengdami oficialius renginius, sakydami pompastiškas ilgas kalbas, kažką aukštindami ir labai dėkodami. Šįkart sugalvota artėjančios Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos proga surengti pusiau koncertą, pusiau poezijos popietę ir į svečius pasikviesti ne solidų žmogų, o vaikinuką. Į Kėdainius atvyko Žygimantas Kudirka su savo programa − performansu, kuris abejingų nepaliko, sukėlė diskusijų, – o tai yra gerai.

Šis kviestasis žmogus tiesiogiai susijęs su visomis tos šventės dalimis – ir spauda (kuria tekstus, reklamą), ir su kalba (baigęs lietuvių kalbą ir literatūrą), ir su knyga (yra išleidęs knygą „XXI a. Kudirka“).

Su šiais dalykais mes visi esam neišvengiamai susiję: be spaudos, žiniasklaidos, be kalbos ir knygos jau negalime įsivaizduoti gyvenimo.

Tarp susirinkusiųjų buvo ir lituanistų, ir žiniasklaidos atstovų, ir bibliotekininkų, t. y. tų, kurių tiesioginis darbas ir pareigos, o nereto ir hobis yra susiję su spauda, knyga, kalba. Buvo atėję nemažai jaunimo. 

Renginio pradžioje rajono meras Saulius Grinkevičius pasveikino visus susirinkusius, trumpai priminė istorinius aspektus bei asmenybes, dariusias didžiausią įtaką spaudos laisvei ir visuotiniam švietimo sąjūdžiui, ir pasakė, kad ši diena yra mūsų visų šventė, ne tik žurnalistų, kaip, regis, yra tapę įprasta. „Aš manau, kad kada nors mes šią dieną visi minėsime didesnėse erdvėse“, − sakė rajono meras.

Iš tikro pats meras Saulius Grinkevičius yra labai jaunatviškas ir drąsus, plataus mąstymo žmogus: aktyviai palaikė iniciatyvą surengti neįprastą, netradicinį, labai jaunatvišką renginį ir šypsodamasis stebėjo jaunuolių Žygimanto Kudirkos ir Ado Gecevičiaus parengtą poezijos, muzikos bei vaizdo jungties performansą, demonstruojatį lietuvių kalbos plastiškumą, kūrybiškumą.

Kelios nuomonės apie renginį:

Zita:

Prisipažinsiu, iki šio renginio Žygimanto Kudirkos nebuvau girdėjusi. Ne tik dėl to, kad jis truputį daugiau kaip dvigubai jaunesnis už mane (jam – 30 metų), bet ir dėl to, kad neypač domiuosi eksperimentine poezija ir muzika. Renginio organizatorė, kviesdama mane į jį, netgi sakė: tau renginys, manau, nepatiks. „Visai patiko“, − po visko jai atsakiau. Tas „visai“ – tarsi išlyga. Manęs nešokiravo. Man tai nebuvo visai nauja. Grįžtant su kolega, 20 metų už mane vyresniu, kalbėjom, kad nieko naujo po šita saule nėra, užtenka prisiminti dadaistus, siurrealistus, pagaliau tarpukario Lietuvos  „išsidirbinėjimus“ – avangardistus ir keturvėjininkus K. Binkį, P. Tarulį. S. Šemerį, J. Tysliavą ir kt. Šiuolaikiniam mene (ypač dailėje) juk svarbiausia idėja. Ne tiek jausmas, ir net ne tiek forma. Tik tų idėjų turim ne kiekvienas.

Ž. Kudirka pilnas tų idėjų: poezijos, muzikos. Štai perskaityta malda „Tėve mūsų“ – su trumpiniais, netgi žodžių raidėm iš kito galo. Turėtų, ypač tikinčiuosius, labai šokiruoti, bet salė... paplojo. O eilėraštis, sudarytas tik iš Vilniuje matytų automobilių numerių (jų raidžių) man labiausiai renginyje patiko. Gal ne visai vykęs interviu su... V. Kudirkos paminklu Vilniuje. Bet gana įdomus interviu su dirbtiniu intelektu. Kaip muzika skambėjo seksualiausių angliškų žodžių srautas... Daug kas priklausė nuo atlikimo, faktiškai viskas nuo jo priklausė. O jis buvo profesionalus.

Renginys tarsi praplėtė lietuvių kalbą, jos reikšmes, paskatino į daug ką pažiūrėti kitaip. Juk seniai girdėjome posakį, kad tas ar kitas poetas gali sukurti eilėraštį iš telefonų knygos. Čia taip ir įvyko. Na, ne visai iš telefonų knygos, bet... Manau, ypač renginys naudingas patiems kuriantiems eiliuotą žodį. O ir tiems skaitytojams, kurie dažnai sako, kad „dabartinės poezijos negali suprasti“. Pagaliau – poezijos, muzikos ir vaizdo jungtis. Kiek ji pateisinama, kiek reikalinga. Ir dar. Pamačiau, kad jaunas kūrėjas (iš tiesų Ž. Kudirka – tikrąja prasme kūrėjas) labai atsargiai ir atsakingai vertina žodį, daug dirba, rašo, skaito, repuoja ne vien iš nuojautos, gal net daugiau iš logikos.
Paburbėsiu: nepatiko „artistų“ vėlavimas (tegul ir nežymus), pernelyg didelis garsas.

Marija
Tiesiai šviesiai tai taip: pradžios nepriėmiau visai. Toks „Tėve mūsų“, toks himno variantas mane žeidė, žiūrėjau kaip į išsidarkymą. Bet toliau man ėmė patikti ir tikrai buvo įdomu. Nauja, nepatirta, pažinu. Gal geriau suprasiu ir savo anūkus. Ačiū už visa, kas nauja.

Laima
Kosminių garsų fone „miksuojamos“ tiesos ir šių laikų aktualijos stebino pateikimo pobūdžiu. Nebūtinai viena karta paskui kitą turi suspėti, kuriant naujadarus. Smagu kartais nustebti netikėtais sprendimais naujos kartos kūrėjų. Gal ir gerai, kad nesame vienodi ir marginam pasaulį savomis spalvomis, ieškome nuspėjamų Visatos garsų. Taip, nutolę vienas nuo kito Kudirkos..., bet turbūt tik išraiškos priemonėmis.

Kristina
Nauja kalbos dienos interpretacija, šiuolaikiškesnė. Turim pažinti ne tik senąją kalbą, bet ir tai, kas vyksta šiais laikais.

Arnas
Nesitikėjau iš tikrųjų, kad bus taip įdomu, pateisino visus lūkesčius, su mielu noru apsilankyčiau dar kartą susitikime su Žygimantu Kudirka.

Justina
Savotiškas, bet puikus renginys, man patiko, norėjosi daugiau jo muzikinės kūrybos, nes kai užgrojo, tai ėmėm svarstyti, kad reiktų atskirą jo koncertą Kėdainiuose surengti.
Žygimantas renginyje parodė, kaip galima panaudoti kalbą, intonaciją ir sukurti iš to kūrinį, kuris savo netikėtumu priverčia susimastyti apie tai, į ką šiaip galbūt niekad neatkreipčiau dėmesio. Automobilių numerių repas, įkvėpimų muzika, kosmose buvusių gyvūnėlių likimas - visa tai netikėta. Menas, kurio ant sienos nepakabinsi:)

Birutė
Dalyvavau antrame tokiame kalbininkų renginyje, kuriame buvo žaidžiama žodžiais, raidėmis,  garsais. Netgi kvėpuojama! Pirmame renginyje tai glumino. Buvo neįprasta. Vis mąsčiau, kodėl taip elgiasi mūsų kalbininkai profesionalai. Antrame – atsipalaidavau ir žaidžiau pagal pasiūlytas Žygimanto Kudirkos taisykles...

Asta
Pradžioje, galvojau, kad kažkur ne ten pakliuvau. Paskui kažkaip visai nieko. Reikia pripažinti: nelabai pratę mes prie tokio stiliaus, mums lyg ir nepriimtina. Viena moteris už galvos susiėmusi išėjo. Žinoma, visiems patikti ir negali. Man nusivylimo tai tikrai nebuvo. Kolegės išsakė apėmusį kažkokį lyg keistumo jausmą. Vakar išsiskirstėm, o štai šiandien kalbėjomės, diskutavome. Vadinasi, nebuvo tuščias renginys, jei yra apie ką kalbėti, o juk būna, praėjo renginys, ir tą pačią dieną užmiršti.

Saulius
Tokio žanro renginyje dalyvauti dar neteko. Ž. Kudirka nustebino laiką lenkiančiu požiūriu į kūrybą  bei drąsiu pateikimu. Žmogus turi talentą dėlioti žodžius ir įkvėpti jiems naujas prasmes, skambesį, pojūtį.

Jorūnė
Žygimantas pademonstravo savitą ir netradicinį požiūrį į kalbą, atkreipė dėmesį į smulkesnes žodžių dalis: skiemenis, net raides. Besiklausydamas garsų kaitaliojimo, supranti tos mažosios dalelės - raidės (kaip ląstelės) - reikšmę. 
Visas turinys pateiktas kaip žaidimas. Tai labai įtraukia. Nepajunti, kaip pradedi linguoti į taktą galvą ir atsiduodi ritmui, rimo leidiesi užburiamas. Vietomis net apsvaigsti. Labai gerai nuteikia jo pademostruota ironija kai kuriems visuomenės reiškiniams, ypač susireikšminimams ir išankstiniams žinojimams. Kai ką supratau ir  apie save: ko gero, man priimtiniausias būdas mirt iš 99 jo pateiktų – „erzinant narkotikų prekeivius” :)     

Eglė
Smagu sulaukti ir Kėdainiuose tokių platesnių pažiūrų ir dinamiškesnių renginių, ypač kalbos dienos proga, kur jau yra pakankamai nusistovėjusios ir nuobodokos programos: viena po kitos kalbų sakymai, istorijos (kur niekas kaip ir nuo praėjusių metų nėra pasikeitę) puslapių vartymai ir panašiai. Toks renginukas buvo kaip fejerverko uždegimas, netikėtas, ryškus, garsus, šaižus, ypač įspūdingas. Gera matyti tokius pasitikinčius ir savo idėjomis gyvenančius kūrybininkus, kurie tikrai išlenda iš savo komforto zonos, iš tos įprastos galvojimo dėžutės ir net jau žinomus atmintinai tekstus taip apvelka savo vizija, kad belieka tik juoktis, kaip viskas gali tapti gyvybingiau ir ryškiau. Tokio proveržio dažnai ir jaučiasi stygius, dažnai taip bijoma kažką kitokio pateikti. Tad išdrįsus ir turėjome galimybę pabūti renginyje, kuriame skambėjo juokas, o patraukus namo - ir toliau skambėjo atmintyje likę sąskambiai ir įvairūs haiku.

Parengė Rūta Švedienė, Kėdainių rajono savivaldybės vyr. specialistė (kalbos tvarkytoja)


Atgal  Atgal  
Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai
 
 
       
           
Iš viso apsilankė: 11634060
Šiandien apsilankė: 2116
Dabar naršo: 20
© Kėdainių rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas, naudojama SmartWeb sistema