Į pradžią Svetainės žemelapis El.paštas
Spausdinti
Versija neįgaliesiems Kontrastingas Tamsus
eng
Kėdainių r. savivaldybės administracija
Biudžetinė įstaiga
J. Basanavičiaus g. 36, 57288 Kėdainiai
Juridinių asmenų registras
Kodas 188768545
Tel. (8 347) 69 550, Faks. (8 347) 61 125
E.p. administracija@kedainiai.lt

Teisės aktų paieška
Viešojo administravimo kokybės politika
Elektroninės paslaugos
Strateginis veiklos planas
Kėdainių miesto bendrasis planas 2010-2020 metams
E. Žemėlapis
Tarybos posėdžių transliacija

Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
27282930310102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Balandis
    2017     
Naujienos
2017-04-14
Skiepų gausa – kaip nepasiklysti?

Šiuo metu Lietuvoje skiepijama nuo 30 infekcijų. Kaip atsirinkti, kada mūsų vaikai ir mes turime teisę būti paskiepyti nemokamai, o kada atsparumu tam tikroms infekcijoms turėtume pasirūpinti patys?

Vakcinų vaidmuo šiuolaikinės visuomenės gyvenime − ypatingas. Skiepijimais pasaulyje išnaikinti raupai, beveik likviduotas poliomielitas, pažengusi tymų likvidavimo programa, sumažėjo sergamumas užkrečiamosiomis ligomis, kurios prieš keletą dešimtmečių buvo laikomos „privalomomis“ vaikų amžiuje. Skiepijimai pasirodė tokie veiksmingi, kad baigiama užmiršti, kokie požymiai tokių ligų kaip tymai, raudonukė, kiaulytė, difterija, stabligė. Vakcinos suteikia galimybę kontroliuoti įvairias užkrečiamąsias ligas, pasiekti geresnės sveikatos ir galiausiai – geresnės gyvenimo kokybės.

Kiekviena vakcina skiriama nuo konkrečios ligos visam arba tam tikram laikui, pvz. gripo – vienam sezonui, stabligės – dešimčiai metų. Vienomis vakcinomis skiepijami vaikai, kitomis – suaugusieji. Skiepijimus vienomis vakcinomis finansuoja valstybė, kitomis – darbdavys, o trečiomis galima pasiskiepyti savo lėšomis. Visgi nėra bendros skiepijimų schemos visiems. Tad kaip atsirinkti, kada mūsų vaikai ir mes turime teisę būti paskiepyti nemokamai, o kuomet atsparumu tam tikroms infekcijoms turėtume pasirūpinti patys?

Vaikų profilaktinis skiepijimas – tai viena iš sveikatos priežiūros sričių, kurią visame pasaulyje finansuoja valstybės biudžetas priklausomai nuo šalies ekonominio išsivystymo. Valstybės lėšomis Lietuvoje vaikai jau ne vieną dešimtmetį yra skiepijami nuo tuberkuliozės, virusinio hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, B tipo Haemophilus influenzae infekcijos, poliomielito, tymų, kiaulytės, raudonukės. Lietuvos vaikų skiepijimo kalendorius nuolat tikslinamas ir tobulinamas. 2014 metais spalio mėnesį Lietuvos vaikai (kūdikiai) valstybės lėšomis pradėti skiepyti nuo pneumokokinės infekcijos, o nuo 2016 m. rugsėjo 1 d. žmogaus papilomos viruso infekcijos, sukeliančios gimdos kaklelio vėžį, vakcina skiepijamos 11 m. mergaitės ( t. y. gimusios po 2004 m. rugsėjo 1 d.). Taip pat valstybės lėšomis nemokamai nuo gripo ir pneumokokinės

infekcijos gali būti skiepijami vaikai, segantys lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais, o nuo gripo ir vaikai, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose.

Suaugusiesiems priklauso skiepai nuo difterijos ir stabligės. Vakcinos yra skiriamos po traumų ar kas dešimt metų ir taip pat yra valstybės finansuojamos. Nemokamai, valstybės biudžeto lėšomis nuo gripo yra skiepijami rizikos grupėms priskirti asmenys: sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai, asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose, sergantys lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų, ligomis, lėtinėmis ligomis, susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais. Rizikos grupėms pagal nustatytas ligas priskirti asmenys yra skiepijami ir nuo pneumokokinės infekcijos.

Vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro įsakymu, darbdavio lėšomis suaugusieji skiepijami tam tikromis vakcinomis pagal profesijų sąrašą. Darbuotojai, kuriems kyla sąlyčio su krauju ir (ar) kūno skysčiais rizika, nustatyta tvarka skiepijami nuo virusinio hepatito B. Šiai grupei priklauso visos profesijos ir pareigybės, susijusios su žmonių sveikatos priežiūros veikla, teisingumo ir teismine veikla, visuomenės saugumo bei teisėtvarkos veikla. Nuo pasiutligės skiepijami visų profesijų ir pareigybių, susijusių su veterinarine veikla, darbuotojai. Nuo erkinio encefalito – asmenys, esant bet kokiai veiklai, susijusiai su darbu gamtoje. Su daugeliu asmenų gripo epidemijos laikotarpiu turintys sąlytį darbuotojai, kurių pareigybės susiję su žmonių sveikatos priežiūros veikla, gynybos veikla, teisingumo ir teisėtvarkos veikla, socialinio darbo ir kita veikla gali būti skiepijami nuo gripo. Darbuotojai, kurių veikla susijusi su nuotekų atliekų šalinimo, sanitarinių sąlygų užtikrinimo ir panašia veikla, darbdavio lėšomis skiepijami nuo virusinio hepatito A ir vidurių šiltinės. Nuo Geltonojo drugio, poliomielito, meningokokinės infekcijos, choleros, vidurių šiltinės, pasiutligės skiepijami dirbantieji šalyse, kuriose yra didelė tikimybė užsikrėsti šiomis infekcijomis. Esant bet kokiai kitai veiklai, kai darbuotojui yra tikimybė užsikrėsti bei susirgti užkrečiamąja liga, darbdaviai savarankiškai priima sprendimą dėl darbuotojų skiepijimo. Skiepijant turi būti atsižvelgiama į darbuotojų sveikatos būklę, vakcinos naudojimo tikslingumą, ankstesnius skiepijimus, persirgtas užkrečiamąsias ligas.

Nuo 1996 m., įteisinus vakcinų, už kurias moka patys besiskiepijantys asmenys, skiepijimo praktiką, atsirado galimybė pasiskiepyti atsirandančiomis naujomis vakcinomis ir vakcinomis, kurios nėra finansuojamos iš valstybės biudžeto. Savo lėšomis galima pasiskiepyti nuo erkinio encefalito, žmogaus papilomos viruso, meningokokinės B ir C tipų infekcijos, pneumokokinės infekcijos, gripo.

Siekdama apsaugoti keliautojus nuo užkrečiamųjų ligų, suteikti jiems kuo mažiau rūpesčių ir nepatogumų bei užkirsti kelią ligų plitimui tarp šalių, Pasaulinė sveikatos organizacija kiekvienais metais parengia rekomendacijas apie skiepijimus vykstant į visas pasaulio šalis. Poliomielito vakcinacija ir revakcinacija teberekomenduojama vykstant į Afganistaną, Pakistaną ir Nigeriją (endeminės šalys). Vykstant į tam tikras šalis skiepytis nuo geltonojo drugio privaloma, į kitas tik rekomenduojama. Rizika užsikrėsti cholera keliautojams labai maža net ir tose šalyse, kur registruojami susirgimai. Didelė rizika gali būti tik humanitarinę pagalbą teikiantiems darbuotojams stichinių nelaimių vietovėse, pabėgėlių stovyklose ir pan., tad tik jiems ir rekomenduojami skiepai. Skiepytis nuo vidurių šiltinės rekomenduojama keliaujantiesiems į endemines šalis (Pietų Aziją, kai kurias Šiaurės ir Vakarų Afrikos šalis, Indoneziją ir Peru), ypač jei ten praleidžiama ilgiau kaip mėnesį, jei neužtikrinamos higieniškos gyvenimo ir mitybos sąlygos. Skiepytis nuo tymų, raudonukės, parotito, difterijos ir stabligės rekomenduojama visiems, kurie nėra nuo šių ligų skiepyti ar paskiepyti nepilnai. Skiepytiems nuo stabligės, difterijos, tymų asmenims gali būti rekomenduojama revakcinacija. Už skiepus moka patys keliautojai.

Ką reikėtų žinoti norintiems pasiskiepyti:

Skiepų efektyvumas siekia nuo 90−99 proc., bet tam, jog skiepai būtų efektyvūs, privaloma laikytis numatyto vakcinacijos kurso.
Imunitetas paprastai įgyjamas po dviejų savaičių, nes antikūnių gamyba vyksta pamažu.
Nei metų laikas, nei oras skiepams įtakos neturi, tačiau egzistuoja skiepai pagal sezoną, pvz. skiepai nuo gripo, kurie rekomenduojami rugsėjo- sausio mėnesį.
Skiepytis negali sergantys ūmiomis ligomis.

Parengė Kauno departamento Kėdainių skyriaus vedėja Ona Šulcienė

Atgal  Atgal  
Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai
 
 
       
           
Iš viso apsilankė: 11578972
Šiandien apsilankė: 286
Dabar naršo: 44
© Kėdainių rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas, naudojama SmartWeb sistema