Spausdinti
Logotipai Versija neįgaliesiems
eng
Kėdainių r. savivaldybės administracija
Biudžetinė įstaiga
J. Basanavičiaus g. 36, 57288 Kėdainiai
Juridinių asmenų registras
Kodas 188768545
Tel. (8 347) 69 550, Faks. (8 347) 61 125
E.p. administracija@kedainiai.lt

Teisės aktų paieška
Viešojo administravimo kokybės politika
Elektroninės paslaugos
Strateginis veiklos planas
Kėdainių miesto bendrasis planas 2010-2020 metams
E. Žemėlapis
Tarybos posėdžių transliacija

Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405
Spalis
    2017     
Naujienos
2017-10-06
Mokiniai Konstitucijos egzamine

Šiemet minime 25-ąsias Lietuvos Respublikos Konstitucijos metines. Teisingumo ministerija vienuoliktą kartą pakvietė mokinius ir suaugusiuosius dalyvauti Konstitucijos egzamine. Egzaminą globoja šalies Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Pirmasis Konstitucijos egzamino etapas įvyko spalio 3-iąją.

Tądien mūsų rajono savivaldybėje trylika bendrojo ugdymo mokyklų paskelbė pilietinę akciją (nedalyvavo 1 gimnazija ir 2 pagrindinės mokyklos). Iš viso Konstitucijos egzamino pamokoje susibūrė 838 mokiniai.

Palyginkime: 2016 m. dalyvavo 1265 mokiniai iš 15 mokyklų; 2015 m. – 654 mokiniai iš 13 mokyklų; 2014 m. – 794 mokiniai iš 15 mokyklų; 2013 m. – 556 mokiniai iš 12 mokyklų). Mokiniai buvo suskirstyti į keturias amžiaus grupes: 1–4 klasių, 5–7 klasių, 8–10 klasių ir 11–12 klasių.

Pilietinėje akcijoje – vaikų piešiniai

Dešimties mokyklų 413 pradinukų (22 proc. visų mūsų savivaldybės pradinukų) atliko kūrybines užduotis tema „Konstitucija, Tavo gimtadienį švenčiu!“Mokinys galėjo pateikti vieną individualų darbą. Dalis mokinių piešinių atrinkta ir išsiųsta egzamino organizatoriams, už geriausius pradinukų darbus galima balsuoti naujienų portale DELFI.

Ketvirtą kartą tikslingai pilietinei akcijai rengtasi Vilainių mokykloje-darželyje „Obelėlė“. Pirmiausia visose klasėse įvyko pilietiškumo ugdymo pamokos, kuriose diskutuota, kas yra Konstitucija. Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Danutė Navajauskienė primena, kad šiemet susitelkta ties „Vaikų konstitucija“, kuri parengta vadovaujantis Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencija. Mokiniai samprotaudami ir vaizdais aptarė teises ir pareigas. Akcentuota, kad vaikai turi teisę ne tik mokytis, pailsėti, išsakyti savo nuomonę, bet ir gerbti kitų nuomonę, būti atsargiems, pranešti suaugusiesiems, kur, su kuo yra ir kada grįš į namus. Todėl vienas ugdytinių tarsi apibendrindamas pasakė: „Nuoširdžiai sveikinu visai šaliai svarbia proga ir linkiu niekuomet nepamiršti savo teisių, pareigų ir vertybių“.

Antroji pilietinės akcijos dalis „Obelėlėje“ buvo skirta kūrybai. Pasiūlyta tema „Konstitucija, Tavo gimtadienį švenčiu!“ orientavo ir piešinių turinį. „Konstitucijai jau 25-eri metai, – pastebėjo vienas dalyvis. – Gimtadienio proga savo darbelyje piešiau Žemės rutulį, jame – mažytę Lietuvą“. Po Konstitucijos egzamino visa mokyklos-darželio „Obelėlė“ bendruomenė pakviesta į kūrybinių darbų parodą.

Varžėsi žinovai

Testų užduotis pagal amžiaus grupes atliko 5–12 klasių mokiniai. Mūsų rajono savivaldybėje šiemet tokių buvo 423 ugdytiniai; tai 11,5 proc. visų 5–12 klasių mokinių, nes žinias ir gebėjimus pasitikrinti kviesti specialiai ne visi mokiniai.

Josvainių gimnazijos istorijos mokytojas Vaidas Grišinas pastebi, kad mokiniai neblogai pasirengė egzaminui, tik vieno balo iki pergalės pritrūko gimnazistui Justui Adomaičiui. Daugiausia problemų sukėlė užduotys, kurių atsakymuose dominavo skaičiai, painesnės buvo užduotys, reikalavusios labai smulkių žinių apie įvairiausių sprendimų priėmimą.

Į antrąjį egzamino etapą – „Ryto“ progimnazijos auklėtiniai

Egzamino dalyviai turėjo atsakyti į 30 klausimų. Teisingai atsakiusieji į 25 ar daugiau klausimų pateko į Konstitucijos egzamino antrąjį etapą. Šiemet tarp tokių buvo Kėdainių „Ryto“ progimnazijos auklėtiniai, kuriuos subūrė istorijos mokytojos Vilma Domkutė ir Jolanta Pleskutė. Geriausi Konstitucijos žinovai penktųjų–septintųjų klasių grupėje buvo Martynas Bagušas, Karolis Račkauskas, Lukas Rudėnas ir Emilė Stadalnykaitė. Vyresniųjų grupėje išsiskyrė aštuntokas Rytis Pryvalovas.

„Ryto“ progimnazijos septintokė Emilė Stadalnykaitė pirmą kartą dalyvavo Konstitucijos egzamine. Emilė prisipažįsta, kad rengdamasi nuosekliai studijavo Lietuvos Respublikos Konstituciją. Smagu buvo patiriant, kad kai ką jau žino, nepasitikėjimo virpuliukas apimdavo ties skaičiais, o Konstitucijos straipsnius apie Respublikos Prezidentą teko skaityti bene 20 kartų. Į pagalbą turėjo ateiti ir tėveliai, kai, pavyzdžiui, bandė išsiaiškinti suvereniteto, suverenios galios sampratą.

Mokytoja Vilma Domkutė po Konstitucijos egzamino pakalbino kelis ugdytinius iš „Ryto“ progimnazijos. „Aš žaidžiu šachmatais, dalyvavau turnyruose, kurie vyko Seime. Todėl nusprendžiau dalyvauti egzamine,“ – sakė penktojas Karolis Račkauskas, pasidžiaugdamas, kad pastangos rengiantis egzaminui atsipirko.

Martynas Bagušas iš šeštosios klasės dalyvavo, nes specialiai norėjo daugiau sužinoti apie pagrindinį šalies įstatymą, svarbus buvo ir močiutės paskatinimas. Vaikinas įsitikinęs, kad Konstitucijos žinojimas yra viena doro Lietuvos piliečio prielaidų.

Tarp geriausiai Konstituciją išmanančiųjų buvęs aštuntokas Rytis Pryvalovas teigia: „Į egzaminą mane eiti paskatino noras sužinoti savo teises, suprasti, kaip valdoma mūsų valstybė, norėjau pasitikrinti jau turimas žinias.“

Minėtiems „Ryto“ progimnazijos mokinimas ir mokytojoms spalio 12 d., prieš antrąjį Konstitucijos egzamino etapą, progimnazijoje bus įteiktos rajono savivaldybės mero Sauliaus Grinkevičiaus dovanėlės.

Rytas Tamašauskas, Švietimo ir kultūros skyriaus vyriausiasis specialistas


Atgal  Atgal  
Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai
 
 
       
           
Iš viso apsilankė: 12187628
Šiandien apsilankė: 549
Dabar naršo: 69
© Kėdainių rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas, naudojama SmartWeb sistema