Spausdinti
Logotipai Versija neįgaliesiems
Kėdainių r. savivaldybės administracija
Biudžetinė įstaiga
J. Basanavičiaus g. 36, 57288 Kėdainiai
Juridinių asmenų registras
Kodas 188768545
Tel. (8 347) 69 550, Faks. (8 347) 61 125
E.p. administracija@kedainiai.lt

Teisės aktų paieška
Viešojo administravimo kokybės politika
Elektroninės paslaugos
Strateginis veiklos planas
Kėdainių miesto bendrasis planas 2010-2020 metams
E. Žemėlapis
Tarybos posėdžių transliacija

Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29303101020304
Liepa
    2019     
Naujienos
2019-07-16
Įvyko diskusija aktualiais klausimais

Savivaldybėje vyko kelių atsakingų įstaigų susirinkimas. Jame keltas klausimas, kaip spręsti sudėtingus Pagalbos šeimai centro vaikų likimus ir susikaupusias problemas.  Vaikų teisių specialistai teigia, kad senieji metodai nebeveikia ir vaikams reikia autoritetų bei nuolat kuriamo ryšio. Šiuo metu kolektyvui tai padaryti yra ganėtinai sunku.

„Girdžiu apie problemas centre iš įvairių institucijų, todėl  sušaukiau išplėstinį pasitarimą, nes nenoriu sulaukti rajone blogiausio. Noriu, kad kalbėtumėtės ir  būtumėte labai atviri“, − pradėdamas susirinkimą jo tikslą įvardino rajono meras Valentinas Tamulis.

Kodėl kyla problemos?

Pasak Kėdainių pagalbos šeimai centro vadovės Sandros Sagatienės, sunkių vaikų valdymo klausimas keliamas ir asociacijos lygmeniu. Vadovės teigimu, visoje Lietuvoje nėra sukurta sistemos, kaip tai spręsti. Specialistų bazė labai silpna, niekas nenori dirbti tokio darbo, nerandama priėjimo prie  vaikų, priklausomybių gydymas nėra privalomas dalykas, kvaišalų prieinamumas labai didelis (vaikai gali nusipirkti net tik cigarečių), prevencinių  programų vaikams trūksta, vaikai neina pas psichologus, mokyklose jie stigmatizuojami, jų atsisakoma kaip „blogiukų“, jų niekas nenori“,  – vieną po kitos problemas vardino S. Sagatienė. Pasak S. Sagatienės, beveik visa globos išmoka yra skiriama mitybai, todėl nupirkti kokybiškų šiuolaikiškų paslaugų neįmanoma, o ir nėra kas jas teikia Kėdainiuose. Mokiniai nelanko mokyklos.

Nusikalstamumas auga

Pasak Kėdainių rajono policijos komisariato viršininkas Alvydo Vainos, dėl centro vaikų nevaldomumo problemos kyla ir visame Kėdainių mieste. Nors nusikalstamumas Kėdainių rajone mažėja 15 procentų – vaikų teisės pažeidimų skaičius didėja. Ir būtent į tai viršininkas nori atkreipti dėmesįNusikaltimai vykdomi ne tik įstaigoje, bet ir mieste. Dažniausi nusikaltimai yra vagystės ir smurtas. Kėdainių rajono apylinkės prokuratūros atstovai taip pat teigia, kad nusikaltimų priežastys slypi atsakyme į šį klausimą: „kas negerai ir nepatinka globos namuose?“.

Kankina dvigubos traumos

Daugiausia atidumo ir rūpesčio reikalauja vaikai, kurie buvo atimti iš tėvų,  o vėliau dar kartą atimti iš globėjų arba jų pamesti. Vos vaikai susidraugauja, globėjai juos palaiko truputį ir vėliau atsisako. Tokie vaikai yra ypač pažeisti  ir jų socializacija yra labai ilgas kelias. Vaikai nepatyrę saugaus prieraišumo šeimoje, todėl jiems visada yra rizika būti priklausomiems nuo narkotinių medžiagų ar įsitraukti į kitas priklausomybes bei negerus dalykus. Taip pat juos lengva įvilioti į nusikalstamas veiklas. Dvigubas atmetimas juos įskaudina taip stipriai, kad verčia  ieškoti pakaitalo patirtai šilumai ir vilčiai kompensuoti.

Pastebimas abejingumas 

Tuo tarpu Valstybės vaikų teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Kauno apskrities atstovai  pabrėžė, kad atvykę į centrą jie rado šokiruojančią situaciją. Kėdainių rajone situacija sudėtinga. Labiausiai liūdina personalo nusivylimas ir įsigalėjęs neteisingas požiūris į vaikus. Centre vaikai neturi jokio autoriteto ir niekuo nepasitiki, neatsiskleidžia. Vos padirbėjus su jais pozityviai, jie prakalbo,  atmosfera sušilo, reiškia, jie nėra beviltiški. Vaikai pasidalino tuo, ką jaučia. Globojami vienuolės, jie netgi domėjosi rekolekcijomis.  Pasak patirtį turinčių Kauno specialistų, vaikams reikia autoritetingų vedlių. Auga kita karta, kurios senieji metodai nebeveikia. Pasiekti rezultatą galima tik per autoritetus ir ryšio kūrimą, o paslaugos jau reikia ne tik vaikams, bet ir personalui. Organizuojant pagalbą vaikui su bloga nuostata, rezultatų nebus. Kiekvienas pedagogas turi savo raktą ir jį radus bus sėkmė. Daugiau reikia pagarbos ir pasitikėjimo vaikais. Reikia stiprinti ryšį su bendruomenėmis.

Kauno apskrities vedėja Neringa Martišienė pabrėžė, kad labai daug tikisi iš naujos valdžios ir įvardijo kodėl: apskrityje Kėdainiai yra vienintelis rajonas, kuriame pagalbos šeimai centre vienam globos koordinatoriui tenka 45/48  vaikai. Situacija nėra tinkama produktyviam darbui, susikaupusios nespręstos problemos. Kėdainiai − vienintelis rajonas, kuriame vaikai paimti iš nesaugios aplinkos iki šiol apgyvendinami ligoninėje, nes nėra kur jų apgyvendinti.

 Išeitis − budintys globotojai

Globos centras ieško globėjų – žmonių, kurie galėtų kurti bendruomenines šeimynas, ir budinčių globotojų. Taip pat kuriami Bendruomeniniai vaikų globos namai. Administracijos direktoriaus pavaduotoja Danutė Mykolaitienė teigia, kad „anksčiau mes pečius suremdavome dažniau. Reorganizacijos ir pertvarkos padarė savo.  Jeigu mūsų požiūris bus teisingas – situacija gerės, nes tai mūsų vaikai ir mes turime jais rūpintis. Reikia tartis ir bendrai veikti“. „Reikia labai kruopščiai išsiaiškint, ko nori mūsų vaikai, kas jiems tikrai padėtų, ir pagrindinė užduotis yra padaryti taip, kad globos ir rūpesčio stokojantiems vaikams autoritetu taptų teigiamas asmuo, kuris padėtų įveikti sunkumus paauglystėje“, − sako Administracijos direktorius Arūnas Kacevičius.

Š. m. birželio 1 dienos duomenimis, Pagalbos šeimai centre  globojami 33 vaikai. Bendruomeniniuose namuose gyvena 6  vaikai. Kėdainiuose ruošiamasi įkurti 3−4 butus, kuriuose gyvens 18−24 vaikai. Iš viso vieno vaiko išlaikymui Kėdainių pagalbos šeimai centre  skiriama 1 054 Eur per mėnesį, Bendruomeniniuose vaikų globos namuose  − 993 Eur per mėnesį. Vienam globos koordinatoriui, kuris, bendradarbiaudamas su įvairiomis  socialines paslaugas teikiančiomis institucijomis, organizuoja pagalbą   budinčiam globotojui, socialiniam globėjui, globėjui giminaičiui, šeimynos dalyviams, įtėviams ir jų prižiūrimiems bei globojamiems vaikams, tenka 45/48  vaikai.

 

Atgal  Atgal  
Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai

Prisijungti galite čia

 
 
   
   
           
© Kėdainių rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas, naudojama SmartWeb sistema