Spausdinti
Logotipai Versija neįgaliesiems
Kėdainių r. savivaldybės administracija
Biudžetinė įstaiga
J. Basanavičiaus g. 36, 57288 Kėdainiai
Juridinių asmenų registras
Kodas 188768545
Tel. (8 347) 69 550, Faks. (8 347) 61 125
E.p. administracija@kedainiai.lt

Teisės aktų paieška
Viešojo administravimo kokybės politika
Elektroninės paslaugos
Strateginis veiklos planas
Kėdainių miesto bendrasis planas 2010-2020 metams
E. Žemėlapis
Tarybos posėdžių transliacija

Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
30310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930310102
Sausis
    2020     
Naujienos
2020-01-14
Kas nuveikta 2019 metais valstybinės kalbos vartojimo ir taisyklingumo kontrolės srityje

Savivaldybės vyriausiasis specialistas kalbos tvarkytojas, be savivaldybės teisės aktų ir raštų redagavimo bei kitų darbų, vykdo valstybės priskirtą savivaldybei valstybinės kalbos vartojimo ir taisyklingumo kontrolės funkciją. Kėdainių rajono savivaldybėje šias pareigas eina Bendrojo skyriaus vyr. specialistė Rūta Švedienė. Pateikiame trumpą apžvalgą apie svarbiausius 2019 metų darbus, susijusius su šios funkcijos vykdymu.

Dėmesys tam, ką labiausiai mato žmonės

Pagrindinis darbas – juridinių asmenų tikrinimas, kaip savivaldybės teritorijoje laikomasi teisės aktų, nustatančių valstybinės kalbos vartojimo ir taisyklingumo reikalavimus. Pagrindiniai tikrinimo objektai yra savivaldybės teritorijoje esančios įmonės, įstaigos, organizacijos, ūkio subjektai, t. y. gyventojų aptarnavimo įstaigos, savivaldybės įmonės ir įstaigos, valstybinės įstaigos, verslo įmonės bei jų interneto svetainės ir, žinoma, visuomenės informavimo priemonės. Tikrinama rašytinė informacija patalpų viduje, išorėje ar kitoje visiems matomoje vietoje; dokumentai, įvairūs vieši spaudiniai, etiketės ir kt. Didžiausias dėmesys skiriamas tiems objektams, kuriuos labiausiai mato žmonės, nes siekiama, kad klaidos neplistų.

2019 metų pagrindiniai tikrinimų objektai – darželiai

Pagal planą 2019 metais tikrinti rajono mokyklos-darželiai, lopšeliai-darželiai ir kitos savivaldybės švietimo ir kultūros įstaigos. Tikrinti dokumentai, užrašai (patalpose ir išorėje), e. svetainės.  Iš viso pagal patvirtintą planą patikrinta 16 įstaigų.
Patikrinti 11 seniūnijų siunčiamieji raštai, el. p. išsiųstos klaidos ir rekomendacijos, paaiškinimai. 2019 m. iš viso patikrintos 27 įstaigos (2017 m. – 21, 2018 m. − 26).

Visuomenės informavimo priemonių tikrinimas

Kaip ir kasmet, patikrintos rajono UAB „Balticum“ TV kelios laidos, po porą kartų patikrinti du rajoniniai laikraščiai, portalas www.kedainietis.lt. Visoms tikrintoms įstaigoms, žiniasklaidos priemonėms nusiųsti raštai su klaidų sąrašais arba konstatuota, kad kalba yra labai gera („Rinkos aikštė”, „Balticum“ TV).

Viešieji užrašai turi atitikti taisyklingos kalbos reikalavimus!

Išorinė reklama turi būti įrengiama vadovaujantis ne tik projektavimą, statybą, kraštovaizdžio apsaugą, teritorijų planavimą, bet ir valstybinės kalbos vartojimą reguliuojančių teisės aktų nuostatomis, tad, gavusi prašymą leisti įrengti reklamą, savivaldybės administracija projektą derina su vyriausiuoju architektu, seniūnijos seniūnu, taip pat patikrinamas reklamos teksto kalbos taisyklingumas. Taigi išorinė reklama turi atitikti reikalavimus ir be leidimų jos negalima kabinti. O pasitaiko atvejų, kai kabinama be leidimų, su kalbos klaidomis ar nelietuviški užrašai. Tada tenka klaidas taisyti, perdaryti reklaminį užrašą ir dar baudą susimokėti už pakabinimą be leidimo. 2019 m. surašyta 16 raštų dėl kalbinių pažeidimų rašant viešuosius užrašus.

Labai svarbu – šviesti ir mokyti

Savivaldybės kalbos tvarkytoja, be tikrinimų, užsiima ir kita, ypač šviečiamąja, veikla: konsultuoja visus, kas tik kreipiasi, kalbos klausimais (per metus suteikiama apie 400 konsultacijų), rengia rekomendacijos dėl kalbos taisyklingumo, organizuoja šviečiamuosius kalbos renginius.

Kasmet išklausomi keli rajono tarybos posėdžiai ir surašomos kalbos klaidos. Tarybos nariams e. paštu nusiunčiamos būdingiausios, dažniausiai daromos kalbos klaidos. Kartkartėmis savivaldybės darbuotojams e. paštu siunčiamos trumpos pastabos bei rekomendacijos dėl taisyklingos kalbos vartojimo.

2019 metų kalbiniai renginiai

Labai daug dėmesio skirta kalbiniams renginiams.
Už gerą renginių organizavimą 2017 ir 2018 m. gautos Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininko E. Jovaišos pasirašytos padėkos.
Kartu su Švietimo skyriaus vyr. specialistu Rytu Tamašausku rajono mokyklos, bibliotekos, kultūros įstaigos sutelktos rengti Lietuvių kalbos dienoms skirtus renginius vasario 16−kovo 11 dienomis.
Kovo 4 d. suorganizuotas Kėdainių įmonių, įstaigų gražiausių lietuviškų pavadinimų rinkimų konkurso renginys. „Darni riba“ (Darius Daškevičius, Mažvydas Gaučas), „Sagatė“ (Inga Zinkovskienė), „Stiklių namas“ (Jūratė Gružauskienė) – šie pavadinimai komisijos vienbalsiai buvo pripažinti kaip gražiausi – 2019 m. pirmą kartą Kėdainių rajono savivaldybėje organizuoto Kėdainių įmonių ir įstaigų gražiausių lietuviškų pavadinimų konkurso nugalėtojai. Parduotuvėlės „Gurkė“ (Justina Kočetova) pavadinimą gražiausiu išrinko kėdainiečiai balsuodami savivaldybės svetainėje.
Kovo 8 dieną savivaldybėje surengtas Nacionalinio diktanto renginys.
Kovo 22 dieną Kėdainių daugiakultūriame centre surengta konferencija „Kėdainių krašto vietovardžiai: rinkimo ir tyrimo istorija, reikšmė ir įamžinimas“. Pranešimus skaitė Lietuvių kalbos instituto mokslo darbuotojai dr. Laimutis Bilkis ir Dalia Sviderskienė, savivaldybės Švietimo skyriaus vyr. specialistas, kraštotyrininkas R. Tamašauskas, Kėdainių krašto muziejaus muziejininkas, istorikas Vaidas Banys.
Gegužės 10 d. Kėdainių r. sav. M. Daukšos viešojoje bibliotekoje surengtas renginys, skirtas Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai. Prof. Jolanta Zabarskaitė vedė seminarą „Kalbos kūrybiškumo metodas: idėjos, apie kurias neįtarėme“, skaitė paskaitą „Tobulėjimo, kūrybos ir pokyčių sėkmė per kalbą: paslėptos prasmės ir nematomi ryšiai“. Buvo pagerbti Nacionalinio diktanto konkurso I etapo laimėtojai.
Labai didele  dalimi prisidedant Švietimo skyriaus vyr. specialistui, vietovardžių tyrėjui R. Tamašauskui, organizuoti Įdomiausio Kėdainių krašto vietovardžio rinkimai. Kaip įdomiausias išrinktas pavadinimas Devynduoniai.
Rugsėjo 13 d. kartu su Lietuvių kalbos draugijos Kėdainių Mikalojaus Daukšos skyriumi suorganizuota konferencija „Česlovo Milošo žemės kultūrinis, istorinis kraštovaizdis ir vietovardžiai“. Pranešimus skaitė Švietimo skyriaus vyr. specialistas, kraštotyrininkas R. Tamašauskas, Vytauto Didžiojo universiteto darbuotoja doc. dr. Nijolė Taluntytė, Lietuvių kalbos instituto mokslo darbuotoja dr. Dalia Kiseliūnaitė. Suorganizuota ekskursija „Isos kelias“ („Apytalaukis−Šventybrastis−Šeteniai, vedė Kėdainių krašto muziejaus archeologas Algirdas Juknevičius), surengtas protų mūšis.
Lapkričio 8 d. suorganizuota konferencija, skirta Vietovardžių metams, pristatyta doc. dr. Filomenos Kavoliutės knyga „Žemė prašo nepamiršti vardų“, surengta Stasio Padalevičiaus fotografijų paroda „Vienkiemių likimai“. Pranešimus skaitė F. Kavoliutė, Rita Urnėžiūtė, „Ryto“ progimnazijos, Akademijos gimnazijos, Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro mokytojos lituanistės. Programą, skirtą Vietovardžių metams, pristatė Josvainių tautinės muzikos kolektyvas „Auštaras“.
Spalio 11 d. vyko Kultūros ministerijos ir Valstybinės kalbos inspekcijos Vietovardžių metams skirtas renginys. Į renginį buvo pakviesti visų šalies savivaldybių kalbos tvarkytojai. R. Švedienė renginyje skaitė pranešimą „Vietovardžių metai Kėdainiuose“. Kėdainiai kaip pavyzdys buvo pagirti už įdomius ir prasmingus renginius.
Už aktyvią veiklą bei telkimą Valstybinė lietuvių kalbos komisija apdovanojo R. Švedienę padėka ir dovana. Padėką lapkričio 8 d. įteikė komisijos vadovas Audrys Antanaitis, atvykęs į Kėdainiuose rengtą konferenciją, skirtą Vietovardžių metams.

Nuotr. 2019 m. VLKK vadovas Audrys Antanaitis (centre) susitiko su savivaldybės vadovais ir aptarė kalbos tvarkybos reikalus

2019 m. Kėdainiuose R. Švedienės iniciatyva, palaikant rajono merui Valentinui Tamuliui, įkurtas Lietuvių kalbos draugijos Kėdainių Mikalojaus Daukšos skyrius, vienijantis daugiau nei 20 Kėdainių lietuvių kalbos ir kultūros mylėtojų. Skyriaus vadove išrinkta R. Švedienė.

2020 metų pagrindiniai tikrinimų objektai – advokatų kontoros, notarų biurai, valstybinės įstaigos

2020 metais pagal administracijos direktoriaus patvirtintą kalbos vartojimo ir taisyklingumo kontrolės vykdymo − tikrinimų planą bus patikrintos devynios Kėdainių advokatų kontoras, trys notarų biurai, šios valstybinės įstaigos: Kauno apylinkės teismo Kėdainių rūmai, Kėdainių r. policijos komisariatas, Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Kėdainių padalinys, Užimtumo tarnybos Šiaulių klientų aptarnavimo departamento Kėdainių skyrius, Migracijos departamento Kauno skyriaus Kėdainių padalinys. Kaip ir kasmet, bus tikrinama žiniasklaida, viešieji užrašai ir kt. Taip pat planuojama suorganizuoti kelis švietėjiškus kalbinius renginius.

Dėl administracinių nusižengimų kodekso taikymo

Visų kontrolės darbų rezultatas yra apie 80 proc., t. y. įspėtos žodžiu ar raštu įmonės ar įstaigos beveik visada pasitaiso. Jei nepasitaiso iš karto, rašomas raštas antrą kartą arba dar kartą įspėjama žodžiu. Baudų už pažeidimus 2019 m. skirti neteko.

Administracinių nusižengimų kodekse numatytos nuobaudos už valstybinės kalbos nevartojimą juridinių asmenų antspauduose, spauduose, blankuose, iškabose, tarnybinių patalpų ir kituose užrašuose, LR gaminių ir paslaugų pavadinimuose ir jų aprašuose, Lietuvoje parduodamų prekių naudojimo (vartojimo) instrukcijose, valstybinės kalbos nevartojimą atliekant tarnybines pareigas, valstybinės kalbos nevartojimą raštvedyboje ir susirašinėjant Lietuvos Respublikoje, dokumentų pateikimą nevalstybine kalba, televizijos ir radijo programų, televizijos, kino filmų nevertimą į valstybinę kalbą, autentiškų ir oficialių Lietuvos vietovardžių formų nevartojimą.

Kalbos tvarkytojai turi teisę surašyti privalomuosius nurodymus (ar raštus su reikalavimais) už valstybinės kalbos vartojimą ir taisyklingumą reglamentuojančių teisinių reikalavimų pažeidimus. Nurodoma ištaisyti Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimų, Valstybinės kalbos įstatymo pažeidimus, o už šių nurodymų nevykdymą numatyta administracinė atsakomybė pagal Administracinių nusižengimų kodekso 498 straipsnį. Kalbos tvarkytojai taip pat gali taikyti nuobaudas už valstybinės kalbos nevartojimą raštvedyboje (ANK 500 str.), dokumentų pateikimą nevalstybine kalba (ANK 501 str.).

Kėdainių rajono savivaldybės informacija

 

 

Atgal  Atgal  
Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai

Prisijungti galite čia

 
 
   
   
           
© Kėdainių rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas, naudojama SmartWeb sistema