Į pradžią Svetainės žemelapis El.paštas
Spausdinti
Versija neįgaliesiems Kontrastingas Tamsus
eng
Kėdainių r. savivaldybės administracija
Biudžetinė įstaiga
J. Basanavičiaus g. 36, 57288 Kėdainiai
Juridinių asmenų registras
Kodas 188768545
Tel. (8 347) 69 550, Faks. (8 347) 61 125
E.p. administracija@kedainiai.lt

Teisės aktų paieška
Viešojo administravimo kokybės politika
Elektroninės paslaugos
Strateginis veiklos planas
Kėdainių miesto bendrasis planas 2010-2020 metams
E. Žemėlapis
Tarybos posėdžių transliacija

Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
27280102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930310102
Kovas
    2017     
Naujienos
2017-03-24
Lietuvių kalbos kultūros metams skirtas renginys vyks M. Daukšos viešojoje bibliotekoje

Kalbos renginys „Nepatikėsite: lietuvių kalba gali išgelbėti pasaulį“ kovo 31 d. 13.30 val. vyks Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešojoje  bibliotekoje (ne Daugiakultūriame centre, kaip buvo skelbta anksčiau).

Į renginį atvyks Lietuvių kalbos instituto direktorė prof. dr. Jolanta Zabarskaitė, mokslo darbuotoja dr. Aurelija Tamulionienė, Kazimiero Simonavičiaus universiteto Kūrybos visuomenės ir ekonomikos instituto direktorius doc. dr. Remigijus Venckus.

Bibliotekoje  taip pat bus pristatyta Lietuvių kalbos instituto parengta lietuvių kalbos istorijai skirta paroda.

Kalbėsim ne apie kalbos klaidas

Šiandien kalba pakito ir tapo kuo kitu, nei visi mes tradiciškai įsivaizduojame ir buvome mokomi (o dar dažnai ir dabar mokomi) mokyklose ar paveldėję iš praėjusių kartų. Kalbos posūkis žymi savotišką kalbos krizę, kuri, matyt, žymi naują kalbinę erą. Kalba tarsi pradeda gaminti, kurti mūsų gyvenimą, o ne tik jį atspindėti, išreikšti pasyviai. Tokie dalykai dar nėra labai plačiai svarstomi. Kad kalba net gali kurti pridėtinę vertę, kad konkurencingumas pirmiausia gali būti kalbinis, kai kam dar sunku suprasti ir patikėti. Nors jau ne vienas tikrai įsitikinome, kad, mokėdami valdyti savo kalbą, greičiau prisitaikysime ne tik prie pasaulio permainų, bet ir gebėsime pokyčius inicijuoti. Mums tikrai reiktų keisti požiūrį į kalbą ir ją laikyti ne tik bendravimo priemone, o gyvenimo kūrimo medžiaga.

Neužtenka kalbėti, kad lietuvių kalba sena ir graži, kad tai mūsų paveldas, kad reikia ją mylėti ir puoselėti, o kalbant ir rašant nedaryti kalbos klaidų. Didaktika, apeliavimai, prašymai ar net grasinimai mažai veikia. Kalba yra saugoma ir puoselėjama, kuriama tada, kai ji turi, kūrybinių, ekspansinių, konkurencinių variklių. O mūsų kalba tikrai tai turi, ji gyva ir turi galimybę plėstis! Šiai įdomiai ir moderniai temai renginio metu bus skirta daugiausia dėmesio.

Kaip kurti ateitį kalbos galia?

Prof. dr. JOLANTA ZABARSKAITĖ – Lietuvių kalbos instituto direktorė, Kazimiero Simonavičiaus universiteto profesorė, Senato narė, Ekonominės lingvistikos katedros vadovė, naujos studijų programos „Lingvistika“ kūrėja ir dėstytoja.

XXI a. vyksta procesai, kurie keičia kalbos vaidmenį ir požiūrį į kalbą. Kalbos vaidmuo išaugo dėl daugelio veiksnių, tačiau vienas svarbiausių – tai realybės ir virtualybės susiliejimas mūsų gyvenime. Jis daro poveikį visoms žmogaus gyvenimo sritims – kasdieniam gyvenimui, santykiams, socialiniams procesams, menui, ekonomikai, finansams, politikai ir kt. Savo pranešime J. Zabarskaitė apie lietuvių kalbą kalbės KITAIP – kaip apie žmogaus ir visuomenės kūrybiškumo šaltinį, kokią įtaką jis turi kūrybos visuomenei, kūrybiškumo ugdymui mokykloje. Bus kalbama ir apie kūrybinius sprendimus, kūrybos ekonomiką ir kitus postmodernius dalykus, kurie veikia (ar turėtų veikti) mūsų gyvenimą.

Kokia lietuvių kalbos padėtis šiandien?

Dr. AURELIJA TAMULIONIENĖ – Lietuvių kalbos instituto Bendrinės kalbos tyrimų centro mokslo darbuotoja, Mokyklinės lituanistikos temos vadovė, Kazimiero Simonavičiaus universiteto docentė.

Pastaruoju metu atsivėręs platus Europos ir pasaulio gyvenimo kontekstas suteikia daug galimybių. Tautų ir kalbų sąlyčiai labai artimi. Turėtume justi išskirtinumą ir pasididžiavimą savo kalba. Bet ar taip yra iš tikrųjų? Pranešime bus kalbama apie kalbos ir jos vartotojų ryšį, visuomenės kalbines nuostatas, bendrinės kalbos pokyčius, kaip suprantama pagarba kalbai, kokių modernių būdų ir priemonių ieškoma lietuvių kalbos prestižui stiprinti.

Nuo kalbos link vaizdo: meninės kalbos (iš)radinėjimas

Doc. dr. REMIGIJUS VENCKUS − Kazimiero Simonavičiaus universiteto Kūrybos visuomenės ir ekonomikos instituto, kuriame neseniai įkurta ir Ekonominės lingvistikos katedra, direktorius.

Doc. dr. Remigijus Venckus yra žinomas ne tik medijų kultūros ir meno tyrinėjimų srityje, bet ir aktyviai kuriantis eksperimentinį fotografijų meną. Gausiai fotografijomis iliustruojamuose mokymuose autorius pasakoja apie savo fotografijos kūrybos kryptį, paaiškina, kodėl, kaip ir ką kuria, apibrėžia, ką jo drąsūs fotografijos ir kompiuterinės technikos eksperimentai turi bendro su kalbos vartojimu ir jos suvokimu, kokios vyrauja temos, ko siekiama eksperimentuojant technika ir formuojant neįprastą estetinį sprendimą. Dalindamasis patirtimi doc. dr. R. Venckus nuolatos tiria mediją, revizuoja fotografijos, eksperimentinio videofilmo, literatūros ir kalbos ribas. Jis tarytum atlieka permanentinį kalbos išradimą. 

Kviečiame dalyvauti! Renginys tikrai bus įdomus ne tik kalbininkams!

Kėdainių rajono savivaldybės vyr. specialistė (kalbos tvarkytoja) Rūta Švedienė

 

 

Atgal  Atgal  
Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai
 
 
       
           
Iš viso apsilankė: 11345007
Šiandien apsilankė: 2385
Dabar naršo: 22
© Kėdainių rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas, naudojama SmartWeb sistema