Spausdinti
Logotipai Versija neįgaliesiems
Kėdainių r. savivaldybės administracija
Biudžetinė įstaiga
J. Basanavičiaus g. 36, 57288 Kėdainiai
Juridinių asmenų registras
Kodas 188768545
Tel. (8 347) 69 550, Faks. (8 347) 61 125
E.p. administracija@kedainiai.lt

Teisės aktų paieška
Viešojo administravimo kokybės politika
Elektroninės paslaugos
Strateginis veiklos planas
Kėdainių miesto bendrasis planas 2010-2020 metams
E. Žemėlapis
Tarybos posėdžių transliacija

Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
24252627282901
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405
Kovas
    2020     
Naujienos
2020-03-12
Lietuvių kalbos dienos Kėdainių profesinio rengimo centre – kasmet prasmingos ir įdomios

Valstybinė lietuvių kalbos komisija jau penktą kartą kvietė 2020 m. vasario 16 d. – kovo 11 d. surengti Lietuvių kalbos dienas Lietuvos įstaigose, visuomeninėse organizacijose ir lietuvių bendruomenėse užsienyje. Kaip kiekvienais metais, taip ir šiemet Kėdainių profesinio rengimo centras prisidėjo prie gražios ir prasmingos iniciatyvos, atkreipiančios dėmesį į svarbiausią tautos vertybę – kalbą.

 

Lietuvių kalbos dienų tikslas – didinti valstybinės kalbos prestižą, stiprinti kalbos mokymosi motyvaciją, prisidėti prie lietuvių kalbos sklaidos, prisiminti mūsų kalbą, literatūrą ir kultūrą puoselėjusias asmenybes.

Mūsų centras renginius, skirtus Lietuvių kalbos dienoms, pradėjo vasario 12 d. Šią dieną centre lankėsi ir netradicinę lietuvių kalbos pamoką „Kaip gimsta nauji lietuviški žodžiai?“ III ir IV gimnazijos klasių mokiniams vedė humanitarinių mokslų daktarė, Kauno kolegijos dėstytoja, Lietuvių kalbos instituto bendradarbė Aušra Rimkutė-Ganusauskienė. Su gimnazistais lektorė aiškinosi, kas yra naujažodžiai, kaip jie atsiranda. Kalbininkė sugriovė daugelio įsitikinimą, kad naujus lietuviškus žodžius kuria kalbininkai. Pasirodo, juos kuria patys kalbos vartotojai ir tam tikros srities specialistai, o kalbininkai yra tik patarėjai. Naujam žodžiui, kaip ir žmogui, reikia socializuotis. Turi praeiti tam tikras laiko tarpas, kol jis įsitvirtina vartosenoje. Kalbininkė pateikė pavyzdį žodį „dangoraižis“, kuriam prireikė net 50 metų, kol prigijo mūsų kalboje.

Pamokos pabaigoje ir patys mokiniai tapo žodžių kūrėjais – atliko praktinę užduotį: reikėjo sugalvoti pavadinimus įvairų formų batams. Laikydamiesi lietuviškų žodžių darybos dėsnių, kūrybiškai ir sumaniai atliko šią užduotį.

Vasario 28 d. kartu su visos šalies lietuvių kalbos mylėtojais 19 mūsų centro mokinių rašė Nacionalinį diktantą. Džiugu, kad kartu su mokiniais rašė ir Profesinio mokymo skyriaus vedėja Danutė Petreikienė, profesijos mokytojos Dalia Sapronienė ir Rima Pužauskaitė, ekonomistė Angelė Steponavičienė.

Kovo 3 d. džiaugėmės sulaukę garbaus svečio – Šiaulių universiteto profesoriaus Skirmanto Valento. Jo paskaitos „Kaip ošia Antano Baranausko „Anykščių šilelis“ klausėsi III−IV gimnazijos klasių mokiniai ir gausus būrys Trečiojo amžiaus universiteto klausytojų. Po trumpos įžangos iš profesoriaus lūpų anykštėnų tarme, taip, kaip sukūrė Antanas Baranauskas, ėmė liete lietis poemos eilutės. Nuščiuvusi salė klausėsi skambančio poezijos stebuklo.

Likome apžavėti profesoriaus S. Valento skambaus balso, erudicijos, gebėjimo taip šiltai, nuoširdžiai bendrauti su įvairialype auditorija. Pasijutome tiesiog užburti esą...

Paskaitos laikas tirpte ištirpo, o klausytojai dar taip norėjo, kad ji tęstųsi ir tęstųsi... Išties buvo taip gražu, gilu, jautru, paveiku... Neabejoju, kad profesoriaus S. Valento padeklamuotas „Anykščių šilelis“ ilgai oš girdėjusiųjų širdyse.

Centro mokiniai taip pat dalyvavo tradiciniuose lietuvių kalbos konkursuose „Kalbų kengūra 2020“, „Olympis 2020“, dailyraščio konkurse, akrosticho LAISVĖ konkurse, Lietuvos Respublikos profesinio mokymo įstaigų mokinių lietuvių kalbos kūrybinėse dirbtuvėse-viktorinoje „Nieko širdingesnio ir dvasingesnio už kalbą tauta neturi“ Kauno technikos profesinio mokymo centre.

Renginius, skirtus Lietuvių kalbos dienoms, kovo 9 d. vainikavo Naujojo teatro poetinis spektaklis „Beauštanti“ pagal Maironio kūrybą. Kartu su Trečiojo amžiaus universiteto klausytojais turėjome galimybę kitaip prisiliesti prie mūsų tautos dainiaus.

Chrestomatiniai Maironio eilėraščiai jaunų aktorių lūpose įgavo naujų spalvų. O kai gyvai akomponuojant kanklėmis suskambo „Kur bėga Šešupė“, pritariant gitara „Trakų pilis“, visus sujaudino iki sielos gelmių. Iki pat dangaus pakylėjo įstabaus grožio „Marijos giesmė“.

Spektaklis „Beauštanti“ – graži teatro, muzikos ir poezijos jungtis. Tai labai įtaigus reginys, žadinantis tautinius jausmus, skatinantis nepamiršti Maironio kūrybos. Neatsitiktinai šis nuostabus renginys vyko Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 30-mečio išvakarėse.

Nors Lietuvių kalbos dienos baigėsi, bet niekada neturi baigtis mūsų rūpinimasis gimtąja kalba.

Birutė Konstanblackaitė-Baltrūnienė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja

 

Atgal  Atgal  
Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai

Prisijungti galite čia

 
   
   
     
           
© Kėdainių rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas, naudojama SmartWeb sistema