Spausdinti
Logotipai Versija neįgaliesiems
English
Kėdainių r. savivaldybės administracija
Biudžetinė įstaiga
J. Basanavičiaus g. 36, 57288 Kėdainiai
Juridinių asmenų registras
Kodas 188768545
Tel. (8 347) 69 550, Faks. (8 347) 61 125
E.p. administracija@kedainiai.lt

Teisės aktų paieška
Viešojo administravimo kokybės politika
Elektroninės paslaugos
Strateginis veiklos planas
Kėdainių miesto bendrasis planas 2010-2020 metams
E. Žemėlapis
Tarybos posėdžių transliacija

Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
26272829300102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506
Gruodis
    2018     
Naujienos
2018-12-05
Janušavos turgavietė: kaip ji turėtų atrodyti, kas turėtų joje vykti?

Turime vieną seniausių, nuo 1648 metų veikiantį, turgų Janušavos aikštėje. Bet jis jau metų metais stovi nerenovuotas. Nebent būdavo truputį kosmetiškai patvarkoma. Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centro vadovė, etnografė Regina Lukminienė turi gerą idėją, kaip jį atgaivinti, tačiau vienas lauke ne karys, juolab kad turgavietė priklauso ne muziejui ir ne savivaldybei, o Kėdainių r. vartotojų kooperatyvui.

Savivaldybės meras Saulius Grinkevičius pasikvietė Kėdainių r. vartotojų kooperatyvo vadovą Rimvydą Raščiauską, Kėdainių krašto muziejaus direktorių Rimantą Žirgulį ir, žinoma, Tradicinių amatų centro, taip daug propaguojančio mūsų amatus ir telkiančio amatininkus, vadovę Reginą Lukminienę.

Etnografės  iniciatyva – turgų reikia sertifikuoti ir atnaujinti 

„Turiu idėją šią Kėdainių vertybę, šį paveldo objektą atgaivinti: reiktų jį sertifikuoti ir tada būtų galima ieškoti fondų, kurie galėtų paremti renovacijos projektą. Galbūt rašytume ES projektą, galbūt teiktume Žemės ūkio ministerijai, kuri labai palaiko amatininkus. Teko konsultuotis su ŽŪM konsultante Birute Basiuliene, tai ji labai palaiko šią idėją ir sako, kad tikrai reiktų tai daryti: parengti reikiamus dokumentus ir turgavietę sertifikuoti. Tai būtų dar vienas traukos objektas Kėdainiuose“, – kalbėjo R. Lukminienė.

Nuotr. Tradicinio amatų centro Arnetų name vadovė, etnografė Regina Lukminienė

Kad turgus ar mugė atitiktų Lietuvos Respublikos tautinio paveldo produktų įstatymo ir tautinio paveldo produktų sertifikavimo reikalavimus, turi turėti ne mažiau kaip 75-erių metų tradiciją. Šiuo metu Lietuvoje yra sertifikuoti tik du turgūs. Tai Vilniaus Šv. Baltramiejaus mugė ir Pagėgių žąsų turgus. Kėdainių turgus irgi netgi senesnis už šiuos ir unikalu tai, kad ir dabar čia vyksta veiksmas, – turgus gyvas. 

„Kad turgus būtų sertifikuotas, jame turėtų prekiauti ne mažiau kaip 50 proc. sertifikuotų amatininkų, bet bent jau kol kas mes to pasiekti negalėtume. Šiuo metu turime 13 tokių amatininkų, bet ne visi savo produktus parduoda. Galbūt būtų galima sertifikuoti kaip saldaturgį. Pas mus anksčiau vykdavo, o dabar iš dalies irgi, vadinamieji saldaturgiai. Tai turgūs, kurie būdavo savaitė prieš Kalėdas ir Velykas. Parduodami saldūs produktai, medus, aguonos, kūčiukai prieš Kalėdas ar margučiai, dažymo priemonės, įvairūs kepti saldumynai prieš Velykas. Galima būtų rengti Janušavos mugę kartą per metus, datą priderinus prie kokios senosios miesto mugės. Sieti mugę galima sieti su didikais Radvilomis, krašto amatais. Dar reiktų surinkti daug medžiagos iš archyvų. Galima būtų įtraukti ir kitas buvusias turgavietes ir padaryti didžiulį renginį. Mes juk turime rudenį ir pavasarį Senosios Rinkos ir Didžiosios aikštėse muges, tai gal galima būtų perkelti tas muges čia ir daryti didelį renginį, įtraukiant cirko artistus, atlikėjus, juk tokių elementų būdavo ir anksčiau, tai ir dabar reiktų tokį išskirtinumą parodyti“, – svarstė Lukminienė.

Savininkai ir savivaldybė palaiko ir prisidės

Rimvydas Raščiauskas sutiko, kad turgavietę reiktų atnaujinti: „Man, kaip šeimininkui, toks turgus, žinoma, yra negražus, gadina miesto įvaizdį, bet investuoti visą sumą į sutvarkymą paveldo objekto, kuriam keliami aukšti reikalavimai, aš negaliu, bet prisidėti lėšomis prie bendro projekto mes galėtume“.

Nuotr. meras Saulius Grinkevičius, Kėdainių r. vartotojų kooperatyvo vadovas Rimvydas Raščiauskas, Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis, Tradicinio amatų centro Arnetų name vadovė Regina Lukminienė

Savivaldybės meras labai palaiko šią idėją: „Šiuo metu mes gražėjame, tvarkomės, tai reikia ir šią vietą atgaivinti. Tai yra paveldo objektas, tad buvo turgus ir turi būti turgus, tik jį reikia atgaivinti ir ši vieta taptų patraukli, įdomi, naudinga. O parduoti kėdainiečiai visada turėjo ką, juk mūsų krašte tiek daug puikių ūkininkų, amatininkų. Būtų puiku, kad šis turgus turėtų tautinio paveldo sertifikatą. Štai net garsioji Vilniaus Kaziuko mugė nėra sertifikuota šiuo garbingu tradicijų tęstinumo sertifikatu, o Kėdainių turgus, neabejoju, bus sertifikuotas. Dėkoju gerbiamajai Reginai už iniciatyvą ir linkiu jai šį iššūkį priimti ir įveikti, nes daug reiks medžiagos surinkti, dokumentų parengti“, − sakė S. Grinkevičius.

Kokio turgaus Janušavos aikštėje norėtų kėdainiečiai?

„Aš jau po truputį pradėjau gilias paieškas. Tyrimai užims nemažai laiko. Man būtų labai įdomi visų kėdainiečių nuomonė: kokio turgaus Janušavos aikštėje jie norėtų: kaip jis turėtų atrodyti, kokie renginiai turėtų ten vykti? Prašyčiau pareikšti nuomonę, kokią norėtų matyti mugę. O gal kas galėtų pasidalinti ir ankstesniais prisiminimais. O gal kas turi senų šios turgavietės nuotraukų? – prašo ir klausia R. Lukminienė. Atsiliepkite. Galima rašyti e. p. arnetunamas@gmail.com, skambinti  tel. 8 645 05168.  

Kėdainių rajono savivaldybės informacija, tel. 69543, 69559

Cituojant arba kitaip platinant Kėdainių rajono savivaldybės informaciją, prašome nurodyti informacijos šaltinį


 


 
 
Atgal  Atgal  
Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai
 
 
   
   
           
Iš viso apsilankė: 14034866
Šiandien apsilankė: 1568
Dabar naršo: 48
© Kėdainių rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas, naudojama SmartWeb sistema