Į pradžią Svetainės žemelapis El.paštas
Spausdinti
Versija neįgaliesiems Kontrastingas Tamsus
eng
Kėdainių r. savivaldybės administracija
Biudžetinė įstaiga
J. Basanavičiaus g. 36, 57288 Kėdainiai
Juridinių asmenų registras
Kodas 188768545
Tel. (8 347) 69 550, Faks. (8 347) 61 125
E.p. administracija@kedainiai.lt

Teisės aktų paieška
Viešojo administravimo kokybės politika
Elektroninės paslaugos
Strateginis veiklos planas
Kėdainių miesto bendrasis planas 2010-2020 metams
E. Žemėlapis
Tarybos posėdžių transliacija

Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29303101020304
Gegužė
    2017     
Naujienos
2017-05-05
Galime didžiuotis: Kėdainių žiniasklaidos kalba yra gera!

Kėdainių rajono savivaldybės vyr. specialistė kalbos tvarkytoja Rūta Švedienė kasmet po kartą ar du kartus būtinai patikrina rajono žiniasklaidos kalbą. Artėjant Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai (gegužės 7 d.), džiugu paskelbti, kad visa mūsų rajono žiniasklaida yra labai atidi kalbos taisyklingumo atžvilgiu.

Dėmesys tam, ką labiausiai mato žmonės
Pagrindiniai rajonų kalbos tvarkytojų tikrinimo objektai yra savivaldybių teritorijose esančios įmonės, įstaigos, organizacijos, ūkio subjektai, t. y. gyventojų aptarnavimo įstaigos, kultūros įstaigos, valstybinės įstaigos, verslo įmonės ir kt., bei jų interneto svetainės ir, žinoma, žiniasklaida: spauda, televizija, radijas, žinių portalai. Tikrinama rašytinė informacija patalpų viduje, išorėje ar kitoje visiems matomoje vietoje; dokumentai, įvairūs vieši spaudiniai, antspaudai ir kt. Didžiausias dėmesys paprastai skiriamas tiems objektams, kuriuos labiausiai mato žmonės.

Kėdainių žiniasklaidos kalba – labai gera
Šiemet patikrinus rajono laikraščius ir žinių portalus bei televiziją, didelių kalbos klaidų nerasta, pastebėtos tik kelios smulkios klaidos, o be jų, žinia, neapsieina ir didžiausi kalbos žinovai.

„Kai prieš 8 metus pradėjau dirbti kalbos tvarkytoja, pamenu, pirmus kelerius metus siųsdavau laikraščiams raštus su pridėtais ilgiausiais klaidų sąrašais, atidi patikra ir klaidų surašymas užimdavo gan daug laiko, o dabar nelabai turiu ką ir surašyti, nes laikraščių kalba akivaizdžiai pagerėjusi. Aš suprantu žurnalistų darbą, būna, kad reikia labai skubėti, nėra kada kalbos dailinti, tikslintis, ieškoti tinkamesnio žodžio, o ir korektūros klaidelė pabėga. Nėra nieko blogo nepastebėti kokios klaidos ar ko nežinoti, svarbu yra apskritai požiūris į kalbą, bendras laikraščio ar televizijos, portalo raštingumo lygis. Matau, kad tikrai rajono žiniasklaidos atstovai stengiasi, kad kalba būtų gera. Ir smagu paimti laikraštį į rankas ar klausytis reportažo, kai girdžiu taisyklingą kalbą, nematau didelių pažeidimų. Ekspromtu kalbant ar skubant rašyti prasprūdusi klaidelė negriauna bendro labai gero įvaizdžio,“ − sako R. Švedienė.

Pasak kalbos tvarkytojos, viešas žodis daro įtaką visai kalbai, nes rašytinė kalba yra sektinas pavyzdys. Žiniasklaidos kalba yra viena svarbiausių, didžiausią poveikį kalbos normų klostymuisi ir plėtrai, vartosenos raidai turinčių bendrinės kalbos vartojimo sričių, tad reikia būti atsakingiems ir stengtis, kad ji būtų kuo geresnė. Neabejotina, kad gera, graži, taisyklinga kalba yra ir kokybės bei prestižo dalykas.
To neturi pamiršti visi, kas kalba viešai, žinoma, labiausiai politikai, vadovai, lyderiai, pedagogai, nes į juos žiūrima, jų klausomasi ir iš jų imamas pavyzdys.

Šių metų tikrinimų objektai – kultūros įstaigos
Kasmet patikrinama apie 20−30 objektų. Beveik visada po patikrinimo įmonei ar įstaigai siunčiamą raštą lydi ir kalbos klaidų, kurias nurodoma ištaisyti, sąrašas. Šiais metais kalbos tvarkytojo dėmesio centre – kultūros įstaigos, jų siunčiamieji raštai, viešieji užrašai patalpose ir išorėje, reklamos, taip pat šių įstaigų interneto svetainės, t. y. tie objektai, kurie yra labiausiai žmonių matomi. 2017 m. tikrinimų planą, patvirtintą direktoriaus įsakymu, galima rasti savivaldybės svetainėje www.kedainiai.lt>Sritys>Valstybinė kalba.

Savivaldybės kalbos tvarkytoja, be tikrinimų, užsiima ir kita, ypač šviečiamąja, veikla: konsultuoja visus, kas tik kreipiasi, kalbos klausimais, rašo straipsnius žiniasklaidoje, rengia rekomendacijas dėl kalbos taisyklingumo, organizuoja renginius, taip pat redaguoja savivaldybės tarybos sprendimų projektus bei tvarko įvairius raštus, atlieka kitus darbus. Jei turite kalbos klausimų, galite rašyti ruta.svediene@kedainiai.lt.

Kėdainių rajono savivaldybės informacija

Atgal  Atgal  
Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai
 
 
       
           
Iš viso apsilankė: 11641095
Šiandien apsilankė: 60
Dabar naršo: 9
© Kėdainių rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas, naudojama SmartWeb sistema