Spausdinti
Logotipai Versija neįgaliesiems
eng
Kėdainių r. savivaldybės administracija
Biudžetinė įstaiga
J. Basanavičiaus g. 36, 57288 Kėdainiai
Juridinių asmenų registras
Kodas 188768545
Tel. (8 347) 69 550, Faks. (8 347) 61 125
E.p. administracija@kedainiai.lt

Teisės aktų paieška
Viešojo administravimo kokybės politika
Elektroninės paslaugos
Strateginis veiklos planas
Kėdainių miesto bendrasis planas 2010-2020 metams
E. Žemėlapis
Tarybos posėdžių transliacija

Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
26272801020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
26272829303101
Kovas
    2018     
Naujienos
2014-06-30
Česlovo Milošo festivalis pavyko!

Penktadienį ir šeštadienį Kėdainiuose ir Šeteniuose vyko pirmasis Česlovo Milošo festivalis. Taip buvo paminėtos Nobelio premijos laureato, Kėdainių krašto garbės piliečio, poeto, rašyto, kovotojo už laisvą žodį ir laisvą mintį, bendros Europos idėjos puoselėtojo, Lietuvos ir Lenkijos santykių vizionieriaus, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės tradicijos aristokrato Č. Milošo, kilusio iš mūsų krašto, 103-iosios gimimo metinės.

Festivalį parėmė Lietuvos kultūros taryba ir Kėdainių rajono savivaldybė.

Renginiai vyko Daugiakultūriame centre, Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje, Kėdainių rotušės kiemelyje ir, žinoma, Nobelio premijos laureato gimtinėje Šeteniuose.

Kaip žinia, Č. Milošas kol kas yra vienintelis Nobelio premijos literatūros srityje laureatas, kilęs iš Lietuvos bei joje gyvenęs. Jo gimtinė – mūsų krašte, Šeteniuose. Nobelio premijos laureato Č. Milošo vardas ypač garsiai skambėjo prieš trejus metus, kai Lietuva kartu su Lenkija minėjo šio kūrėjo gimimo šimtmetį, o šį ką tik įvykusį festivalį galima vertinti lyg tarpinę stotelę prieš 2016 minėsimą kūrėjo 105-ąjį gimtadienį.

Festivalio mokslinės konferencijos pranešimus bei diskusijos, vykusios Šeteniuose, medžiagą, pateiksime vėliau, dabar – trumpai apie tai, kas vyko festivalio dienomis.

Penktadienis

Festivalis prasidėjo rimtąja dalimi – moksline konferencija „Česlovas Milošas kaip tapatybės fenomenas“, vykusia Daugiakultūriame centre.

Po Rimanto Žirgulio, Kėdainių krašto muziejaus direktoriaus Kėdainių krašto kultūros premijos laureato, įžanginės kalbos žodį tarė rajono mero pavaduotoja Nijolė Naujokienė. Ji perkaitė gražią Č. Milošo kūrinio „Isos slėnis“ ištrauką, padėkojo Krašto muziejaus darbuotojams ir ypač direktoriui R. Žirguliui už tai, kad orgnanizavo renginį. Taip pat padėkojo ir visiems, atėjusiems į renginį: „Dėkoju visiems, kurie radote laiko ateiti čia, pabūti ir prisidėti prie Česlovo MiIošo auros pastiprinimo, prie jo asmenybės, jo gyvenimo ir kūrybos pažinimo, suvokimo ir išjautos mūsų krašte. Tikiuosi, kad šis festivalis taps gražia tradicija, pastiprinančia mūsų krašto intelektinę pusę. Be įtarumo, abejingumo, o tik su meile,“ – sakė vicemerė.

Kalbėjusi Lenkijos instituto Vilniuje direktorė, Lenkijos Respublikos ambasados vyresnioji patarėja dr. Małgorzata Kasner dėkojo Kėdainių rajono savivaldybei ir ypač vicemerei N. Naujokienei už tai, kad Č. Milošui skirti renginiai, kiti jo atminimui skirti darbai yra savivaldybės remiami ir palaikomi tiek materialine, tiek dvasine prasmėmis.

Paskui visi susirinkusieji klausėsi pranešėjų. Dr. Mindaugas Kvietkauskas (iš Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto) perskatė pranešimą „Netaisyklingos tapatybės Česlovo Milošo romanuose“, prof. dr. Alvydas Nikžentaitis (iš Lietuvos istorijos instituto) kalbėjo tema „Česlovo Milošo fenomeno beieškant. LDK politinės tautos ir modernios tautos sankirtos ir takoskyros“, dr. Dariaus Staliūno (taip pat Lietuvos istorijos instituto mokslo darbuotojo) pranešimas vadinosi „Lietuviai, lenkai, senalietuviai ir naujalietuviai XIX a. pab.−XX a. pradžioje“, o doc. dr. Jurga Jonutytė (iš Vytauto Didžiojo universiteto) kalbėjo tema „Atminties daugiabalsiškumas šiandieninėje Lietuvoje: tarp grėsmių ir naujų tapatybių“.

Pranešimą padarė ir R. Žirgulis. Jis kalbėjo apie Č. Milošo sąsajas su Kėdainių kraštu.

Penktadienio vakare evangelikų reformatų bažnyčioje susirinkusieji klausėsi XVII a. pradžios Italijoje ir Zigmanto Vazos dvare skirtingais metų laikais atliekamų koncertinių madrigalų koncerto „Stagioni d‘Amore“, atliekamo choro ir konsorto BREVIS (vadovai Gintautas Venislovas ir Darius Stabinskas), o vėliau rotušės kiemelyje visus labai pradžiugino Seinų teatro klezmerių orkestras.

Šeštadienis

Šeštadienį Česlovo Milošo kultūros centre Šeteniuose porą valandų labai įdomiai diskutuota tema „Česlovas Milošas, LDK ir Vidurio Europa“. Diskusiją moderavo ir kalbėjo VDU profesorius dr. Gintautas Mažeikis − žymus filosofas, kultūros teoretikas, antropologas, Vytautas Toleikis − Vilniaus šv. Kristoforo gimnazijos mokytojas, Krzysztofas Czyžewskis − svečias iš Lenkijos, aktyvus visuomenininkas, „Paribio“ fondo vadovas, Rasa Rimickaitė − Lietuvos Respublikos ambasados Lenkijoje kultūros atašė, Rimantas Žirgulis − Kėdainių krašto muziejaus direktorius.

Buvo diskutuota apie Č. Milošo puoselėtą mažosios Tėvynės idėją, kai žmogus privalo nuolat ir nuosekliai, kryptingai dirbti ir kurti visą pasaulį, jo centrą aplink save. Ir nereikia gyventi sostinėje ar didmiestyje. Taip elgdavosi LDK dvarininkai, kuriems jų dvaras ir būdavo jų visas pasaulis, taip pasaulį suvokė ir Č. Milošas. Buvo pateiktas žydų chasidų, gyvenusių tik mažuose miesteliuose, pavyzdys, taip pat prisimintas Tėvas Stanislovas – nuošalioje Paberžėje sukūręs Europos lygmens dvasinį ir kultūrinį centrą, kuriuo dabar visi didžiuojamės.

Taip pat diskusijoje buvo akcentuota būtinybė bendrauti ir bendradarbiauti LDK tautų atstovams.

Po diskusijos susirinkusieji kultūros centro kiemelyje klausėsi VDU folkloro ansamblio „Linago“ koncerto (vadovė Laimutė Stasė Proškutė).

Vakare vėl visi rinkosi į Daugakultūrį centrą, kuriame buvo surengta Česlovo Milošo poezijos valanda: grojo Arkadijaus Gotesmano ir Petro Vyšniausko džiazo duetas „PETR-ARKA“, Č. Milošo kūrybą skaitė nacionalinės premijos laureatas Rolandas Rastauskas.

Krašto muziejaus direktorius festivaliu džiaugiasi ir kuria naujus planus

R. Žirgulis, pagrindinis festivalio organizatorius, poros dienų festivalio renginius vertina teigiamai ir jau mąsto apie kitus festivalius, būsimus renginius, skirtus Č. Milošui. „Festivalis pasisekė: konferencijos pranešimai buvo įdomūs, diskusija labai gera ir naudinga, koncertai puikūs, klausytojų nemažai. Lygį iškėlėme gerą... Diskusijoje paliesta organinio, nenutrūkstamo, nuolatinio darbo tema mane paskatino mąstyti apie festivalį arba gal kitokius renginių ciklus, skirtus Č. Milošui, kasmet, kad nepasimirštų, nereikėtų kas kartą pradėti vos ne nuo nulio. Panaudosime jau turimą įdirbį, gerus ir artimus ryšius su K.Czyzewskio vadovaujamu „Paribio“ fondu iš Lenkijos, taip pat ir šiuo metu (ir ateityje) vykdomus projektus su abiejų šalių jaunimo dalyvavimu. Matyt, keisime laiką, labiau derinsimės prie mokslo metų, kad galėtume pasitelkti mokinius. Galbūt net paskelbsime visą birželį Č. Milošo mėnesiu. Ir jaunimą stengsimės įtraukti ne kaip renginių stebėtojus, bet kaip įvairių pažintinių, meninių veiklų dalyvius. Jaučiu, kad šis festivalis taps pagrindine įvairių mūsų muziejaus kartu su mokyklomis vykdomų kultūrinių ir edukacinių veiklų šerdimi. Tiesiog tikiuosi, kad dabar idėja ir tema jau pagauta už uodegos ir nebeišsprūs. Svarbiausia, kad būtų besidominčiųjų tokiomis veiklomis, kad nepasijustume tai darantys tik sau...“ – sakė R. Žirgulis.

Rūta Švedienė, Kėdainių rajono savivaldybės vyr. specialistė


Atgal  Atgal  
Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai
 
 
       
           
Iš viso apsilankė: 12884192
Šiandien apsilankė: 774
Dabar naršo: 45
© Kėdainių rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas, naudojama SmartWeb sistema